Selhání techniky

Systém pro odběry Covid-19 zkolaboval. Obří výpadek zasáhl celé Česko

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 18. 9. 2020
Téma:

Počítačový systém, který slouží ke zpracování údajů při odběrech vzorků na koronavirus, zkolaboval. Výpadek zřejmě zasáhl celé Česko a trval několik hodin. Informaci potvrdila mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová.

Podle vyjádření mluvčí ÚZIS Lenky Svobodové pro TN.cz se centrální systém podařilo krátce po poledni znovu obnovit.

 

Informace o tom, že systém na zadávání údajů o odběrech nefunguje, přišly z Hradce Králové i Ostravy. Podle informací TN.cz došlo k výpadku během pátečního dopoledne a provoz systému se několik hodin nedařilo obnovit.

 

"Výpadek je na centrálním systému a aktuálně na něm pracují technici," potvrdila v pátek dopoledne mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová.

 

 

Pracovníci odběrových míst i zástupci ÚZIS a ministerstva žádali, aby lidé nepanikařili a měli strpení. Na nápravě výpadku usilovně pracovali technici.

 

"Systém eŽádanek má nyní centrální výpadek. Intenzivně to řešíme. V tuto chvíli nelze vystavit novou eŽádanku na odběr. Na odběrových místech budou lidé odebrání i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit," popsala situaci krátce po 11. hodině dopoledne mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

 

 

Co to znamenalo pro ty, kteří čekali na testy:

Odběrová místa byla dle mluvčí ministerstva na testování bez ověření připravena. Ti, kteří zatím eŽádanku neměli, však měli smůlu. Museli počkat, dokud systém nebude znovu v provozu.

TN.cz