koronavirus

Tabletky proti koronaviru! Kanadští lékaři učinili velký vědecký objev

Tabletky
Zdroj: Mediafax
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
24.1. 2021 7:23
Téma:

Vědci z Kanady objevili první perorálně, tedy ústy, podávaný lék, který je účinný při léčbě covidu-19. Zároveň má snižovat také rizika s nemocí spojená.

Lék s protizánětlivými účinky kolchicin působí i při léčbě onemocnění covid-19 a snižuje riziko komplikací. Vyplývá to ze studie lékařů z montrealské kardiologické kliniky v Kanadě, informují tvnoviny.sk.

 

Výsledky jsou podle vyjádření lékařů velkým vědeckým objevem a dělají tak z účinné látky kolchicin první perorálně podávaný lék na světě, který se může použít k léčbě pacientů s covidem-19, jejichž stav nevyžaduje hospitalizaci.

 

 

Užívání kolchicinu, používaného zejména k léčbě dny a artritického onemocnění kloubů, snížilo podle studie riziko úmrtí či hospitalizace lidí s onemocněním covid-19 až o 21 procent.

 

Studie probíhala v Kanadě, USA, Evropě a Jižní Americe a zapojilo se do ní 4488 lidí s covidem. Pacienti v době studie nebyli hospitalizováni a zároveň je ohrožoval přinejmenším jeden rizikový faktor, který by mohl vést k horšímu průběhu onemocnění.

 

U 4159 z nich snížil kolchicin riziko hospitalizace o 25 procent, potřebu plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí až o 44 procent. "Těší nás, že konečně nabízíme první perorální lék na světě, jehož užívání by mohlo mít významný dopad na zdraví veřejnosti a potenciálně zabránit komplikacím spojeným s covidem-19 u milionů pacientů," uvedl šéf výzkumu Jean-Claude Tardif.

 

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz