galerie plastové znečištění

Tady končí lidský odpad! Moře vyplavuje na ostrov tuny plastu

Oceán vyplavuje na Hendersonův ostrov tuny plastového odpadu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Další důkaz toho, že před plastovým odpadem není úniku, se objevil na jednom z nejodlehlejších ostrovů v Tichém oceánu. Pláže tohoto ostrova pokrývají plasty v neuvěřitelné hustotě. Studii zveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Science.

I přes to, že je Hendersonův ostrov neobydlený a od větší civilizace leží přes 5 tisíc kilometrů, topí se jeho pláže v ohromném množství odpadu, který se zde vyplavuje z oceánu. Podle odhadů je zde více než 37,7 milionů kusů odpadu.

 

Ostrov je natolik vzdálený, že ho lidé navštěvují vždy jednou za 5 až 10 let a to jen kvůli výzkumu, nicméně díky svému umístění téměř ve středu oceánského proudu je z něj cílová lokalita pro ohromné množství odpadu z Jižní Ameriky a z rybářských lodí.

 

Během poslední expedice, kterou vedla doktorka Jennifer Laversová, vědci zjistili, že pláže na jednom metru čtverečním pokrývá více než 671 kusů odpadu, což je největší naměřená hodnota v historii.

 

GALERIE: Znečištění plasty na Hendersonově ostrově

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Oceán vyplavuje na Hendersonův ostrov tuny plastového odpadu

 

"To, co se děje na Hendersonově ostrově, je ukázka, že před znečištěním plasty není úniku ani na nejodlehlejších místech na Zemi," uvedla doktorka Laversová.

 

Na základě sběru vzorků v pěti oblastech vědci vypočítali, že na ostrově je více než 17 tun odpadu, každý den přibude více než 3570 kusů plastu. Podle Laversonové jsou výsledky zkreslené, protože vědci byli schopni sbírat pouze vzorky větší než dva milimetry do hloubky jen 10 centimetrů. Navíc nesbírali vzorky v okolí útesů.

 

 

Laversová ve výzkumu uvádí, že většinu plastů, které lidstvo vyrobí, nerecykluje. Jedná se o 300 milionů tun plastů ročně. Vzhledem k odolnosti a životnosti materiálu, představuje plastový odpad obrovské riziko pro celou řadu živočichů.

 

"Výzkum ukázal, že více než 200 druhů je ohroženo požíváním plastů. 55 % populace mořských ptáků ohrožuje námořní odpad," doplnila Laversonová.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz