Otřesné hygienické podmínky

Tady porcovali maso! V chladírně našli veterináři hnijící kosti a kůže

Nález SVS v porcovně masa
Zdroj: Státní veterinární správa ČR
Nález Státní veterinární správy v porcovně masa na Plzeňsku

Neskutečné hygienické podmínky objevili při kontrole inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v porcovně drůbežího masa v Plzeňském kraji. V chladírně masa našli několik kilogramů hnijících zapáchajících kuřecích kostí a kůží. Provozovateli teď hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun.

Veterináři nebyli v podniku poprvé. Závady objevili už při červencové kontrole. Když teď veterináři společně s pracovnicí firmy, která provozovateli porcovny pronajímá prostory, do objektu vstoupili, ucítili silný zápach zkaženého masa.

 

" V chladírně se nacházelo několik přepravek naplněných kuřecími kostmi o hmotnosti zhruba 50 kilogramů. Zbývající maso na kostech jevilo známky kažení, bylo oslizlé, mělo nepřirozenou barvu a silně páchlo. Obdobné známky kažení neslo také zhruba 15 kilogramů kuřecích kůží, které se nacházely v další přepravce," popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

 

 

Podle štítků měly zbytky pocházet z kuřecích stehen dodaných z Polska. Byly však již více než dva týdny prošlé. Bližší údaje ale podle Pejchala nemohli inspektoři získat, protože při kontrole s nimi nebyl nikdo, kdo by byl oprávněn a schopen je poskytnout.

 

Veterinární správa tak vyzvala provozovatele, aby doložil průvodní doklady a další informace k zásilce. To ale neudělal. Od veterinářů dostal nařízení zbytky potravin zlikvidovat v asanačním podniku. Podle Pejchala však ani to zatím inspektorům nedoložil.

 

 

 

"Za porušení veterinárního zákona a zákona o potravinách může být provozovateli udělena pokuta až do výše 50 milionů korun. Ve správním řízení bude firmě pozastavena činnost," dodal mluvčí Pejchal s tím, že při určení výše trestu bude zohledněno také to, že podnik měl nedostatky už v červenci.

Související témata:
vbo TN.cz