DOPADY KRIZE

Firmy v Česku ohlásily propouštění tisíců lidí! PŘEHLED PO KRAJÍCH

Výpověď v práci
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 23. 6. 2020
Téma:

Pandemie koronaviru přinesla problémy nejen podnikatelům, ale také jejich zaměstnancům. Mnozí zaměstnavatelé totiž situaci řeší propouštěním a lidé se tak bojí o práci. Redakce TN.cz sestavila přehled po jednotlivých krajích, ve kterých zaměstnavatelé v květnu nahlásili hromadné propouštění.

"Ke konci května 2020 nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem 42 zaměstnavatelů. Tento krok by se měl v následujících měsících dotknout 3345 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

 

Jedná se zejména o kovodělníky a strojírenské dělníky, pracovníky v oblasti osobních, informačních služeb a prodeje nebo technické a odborné pracovníky v oblasti vědy a techniky.

 

 

Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde záměr hromadného propouštění ohlásilo v květnu osm zaměstnavatelů a dotknout se má 753 zaměstnanců. Za ním následuje Praha, kde se propouštění týká 467 pracovníků z 12 podniků, a Jihomoravský kraj. Tam Úřadu práce ohlásilo tento záměr osm firem a ovlivní 336 lidí.

 

Výrazně méně se mohou o svou práci bát lidé v Jihočeském kraji a na Vysočině. V obou krajích se výpověď týká dohromady 123 zaměstnanců čtyř zaměstnavatelů.

 

Podívejte se na přehled za květen 2020 v jednotlivých krajích:

 

 

Je však důležité upozornit, že se jedná o záměr. Pokud zaměstnavatel nahlásí Úřadu práce ČR záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci.

 

"Jak už bylo řečeno, jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na 100 %. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ dodala Beránková.

 

 

Podle informací redakce počet zaměstnavatelů (42), kteří ohlásili záměr hromadného propouštění, meziměsíčně klesl o dva a meziročně vzrostl o 35. Také počet propouštěných zaměstnanců (3345) se meziměsíčně snížil o 1755 a meziročně stoupl o 2535.

 

Podle odborníků však zásadní vlna propouštění teprve přijde. "Na podzim přijde hlavní náraz, protože skončí kurzarbeit, ošetřovné i odklady splátek a ekonomika bude nucená stát zase na svých vlastních nohách. Pak mohou přijít o práci statisíce lidí,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) řešil možné propouštění tisícovky zaměstnanců na Sokolovsku. Více v následující reportáži:

TN.cz