Cestujeme bezpečně

Tady se v Chorvatsku nekoupejte! Aplikace odhalí znečištěné pláže

Voda v Chorvatsku
Zdroj: Getty Images, baltazar.izor.hr
Nina Ortová
Nina Ortová
Aktualizováno 10.8. 2019 15:22

Kvalita vody na plážích se v Chorvatsku stala velkým tématem poté, co skupinka lidí vypustila do moře u oblíbené pláže obsah vlastních septiků a ve vodě se kvůli tomu rozšířila bakterie E.coli. Tamní odborníci proto upozornili na aplikaci, která mapuje kvalitu vody na 800 plážích po celé zemi.

Jen v minulém týdnu potvrdily kontroly přítomnost bakterie Escherichia coli na pěti plážích v oblasti Kaštely. Některým lidem se totiž podle webu Dnevnik.hr nechtělo platit za čištění vlastních septiků, a tak jejich obsah vypustili do moře.


"V místních vodách jsme se setkali s velkým počtem nezákonných vypouštění septiků. Ucpali jsme je a podali proti těmto občanům trestní oznámení," uvedl Denis Ivanović, starosta Kaštely. I proto se tato oblast objevila jako problematická v aplikaci chorvatského Institutu pro veřejné zdraví a Ústavu oceánografie a rybolovu, které testují kvalitu moře na více než 800 místech po celém pobřeží Chorvatska.


Aplikace umožňuje sledovat stav vody se zpožděním jen několika málo hodin. Ve webovém prohlížeči je možné čistotu pobřeží sledovat ZDE. Aplikaci můžete využívat v chorvatštině nebo angličtině. Modré body na mapě znamenají excelentní kvalitu vody, zelené dobrou, žluté uspokojivou a červené značí nevyhovující parametry.

 


Podle Dnevniku je však čistota chorvatské strany Jadranu na vysoké úrovni, testy kvality ukazují, že jde o jednu z nejčistších oblastí ve Středomoří. Vynikající kvalitu vody má údajně na 94 % pláží.

TN.cz