Strach z epidemie

Tajemný vražedný virus už není jen v Číně. Připravte se, varuje WHO

Ochranná rouška
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
15.1. 2020 20:15
Téma:

Obavy vyvolával nový virus, který je připodobňován k virům SARS a MERS, už když zuřil jen v Číně. Nyní se ale prokázalo, že její hranice již opustil. Světová zdravotnická organizace WHO proto varovala nemocnice celého světa a prohlašuje: chystejte se na první případy.

Záhadným virem se zatím nakazily čtyři desítky lidí v Číně, jeden pacient zemřel na následky zápalu plic, který tento virus způsobuje. Virus se minulý týden podařilo zachytit u prvního člověka mimo Čínu, a to v Thajsku. Postiženou pacientkou byla postarší čínská turistka, její stav je nyní stabilní.

 

Thajsko zahájilo již počátkem ledna na svých mezinárodních letištích zdravotní screening cestujících z čínského města Wu-chan, kde se virus poprvé počátkem prosince objevil. V rámci těchto kontrol bylo termoskenem zajištěno na letišti Suvarnabhumi osm osob s horečkou, u zmíněné cestovatelky bylo potvrzeno onemocnění novým virem. Vyšetřen bylo následně letištní i zdravotní personál, který o čínskou turistku pečoval, a lidé, se kterými přišla během své cesty do bližšího kontaktu, u nikoho z nich nebyla přítomnost viru prokázána.

 

Podobné letištní kontroly zavedl již také Singapur nebo Hongkong, cestujícím z problematické oblasti pro jistotu měří teplotu. Značné problémy ale mohou nastat v souvislosti s blížícím se čínským novým rokem, kvůli oslavám a rodinným návštěvám v té době dochází k masivnímu nárůstu cestujících Číňanů, kteří míří do celého světa. Letos čínský nový rok začne 25. ledna našeho kalendáře.

 

 

Pro lékaře je nové onemocnění zatím stále velkou neznámou. Vědí, že jde o vir typu koronavirus, vyloučili, že by šlo o mutaci ptačí chřipky, středovýchodní respirační syndrom (MERS) nebo těžký akutní respirační syndrom (SARS), který v letech 2002 – 2003 zabil 774 lidí. Podle nejnovějších laboratorních výzkumů je ale shoda mezi SARS-CoV a nynějšími izoláty nového koronaviru až 80 %.

 

 

Virus vyvolává horečku a vážné dýchací potíže vedoucí až k zápalu plic. Zpočátku se může jevit jako běžná infekční choroba, onemocnění provází horečka, kašel, bolest v krku, rýma a bolest hlavy.

 

Dosud se odborníci domnívali, že se virus přenáší na lidi ze zvířat, většina nakažených totiž měla spojitost s wu-chanským rybím trhem Seafood City market. WHO ale 14. ledna potvrdila, že již existují důkazy o omezeném přenosu z člověka na člověka.

 

 

"WHO zdůraznila, že je nezbytné, aby v Číně pokračovalo epidemiologické šetření s cílem zjistit zdroj onemocnění novým koronavirem a případné zvířecí rezervoáry nebo přechodné hostitele nákazy," komentoval situaci Státní zdravotní ústav.

 

 

V obavě před rozšířením nové nemoci do dalších zemí ale WHO začala již s nutnými preventivními opatřeními. "Světová zdravotnická organizace poskytla nemocnicím po celém světě pokyny ohledně kontroly infekce v případě šíření," uvedla Maria Van Kerkhove, vedoucí oddělení nově se vyskytujících nemocí WHO. "Je možné, že se již nyní musíme připravit," doplnila odbornice pro britský deník DailyMail.

Související témata:
TN.cz