šílené počasí

Tajfun Lingling zabil v Koreji tři lidi! Bouře teď zamířila na sever

Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 8. 9. 2019
Téma:

Silná bouře v posledních dnech netrápí pouze severní Ameriku. Nad Jižní Koreou se v sobotu prohnal tajfun Lingling. O život připravil tři lidi, desetitisíce domácností zůstaly bez elektřiny. Komplikace způsoboval také v dopravě. Večer se tajfun přesunul do sousední Severní Koreji.

Nejsilnější tajfun od roku 1959 nejprve zasáhl v noci na sobotu ostrov Džedžu, který se nachází na jihu země. Zpočátku měl rychlost 196 kilometrů za hodinu, při přechodu na pevninu však začal postupně slábnout až na 105 kilometrů v hodině, informovala televize BBC.

 

Korejské ministerstvo vnitra informovalo, že bouře způsobila rozsáhlý výpadek elektriřny. Bez proudu podle úřadu zůstalo více než 161 tisíc domácností. Tajfun v zemi vyvracel stromy, problémy mělo také mezinárodní letiště v Inčchonu. Zrušeno muselo být asi 200 letů. 

 

Dva Jihokorejci bohužel řádění tajfunu nepřežili. Seniorka (75) zemřela ve městě Boryeong poté, co ji silný vítr odhodil na zeď vzdálenou 30 metrů. Na 39letého muže se pak zřítila zeď přímo na parkovišti u nemocnice ve městě Incheon. Třetí obětí je 61leté Číňan, na kterého v pohraničním městě Paju spadl kus střechy. Nejméně dalších patnácti lidí se zranilo.

 

 

Bouře v sobotu okolo 22. hodiny tamního času (15:00 SELČ) překročila hranice se Severní Koreou. Tamní vláda proto už v pátek svolala mimořádné jednání. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dokonce nadával některým úředníkům za nedostatečná preventivní opatření před tajfunem. 

 

Zemi, která se po celá desetiletí potýká s přírodními katastrofami, totiž hrozí, že by bouře mohla zničit velkou část tamní úrody. Severní Koreu letos trápí obrovská sucha, další katastrofa by tak v zemi mohla způsobit hladomor. Na ten v komunistické zemi v devadesátých letech zemřely statisíce lidí.

 

 

TN.cz