Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Řádění živlu

Tajfun Tapah trápí Japonsko! Desítky zraněných, tisíce lidí bez elektřiny

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 23. 9. 2019

Tajfun Tapah, který udeřil na Japonsko, má na svém kontě už padesát zraněných lidí, přes třicet tisíc domácností bez elektřiny a na osm stovek zrušených letů. Během pondělí zeslábl na tropickou bouři. Stále ho ale doprovází silný vítr a vydatný déšť, hrozí záplavy a sesuvy půdy.

Silný vítr lomcoval s loděmi a stromy, auta musela projíždět zaplavenými ulicemi. Tapah do Japonska doprovodil vítr o rychlosti přes 160 kilometrů v hodině. Aerolinky a železnice zrušily několik set spojů.

 

Tajfun se prohnal kolem čínského a jihokorejského pobřeží a způsobil záplavy a výpadky elektřiny v jižním Japonsku. Tam je také na pět desítek zraněných. Aktuálně je na severu země a míří dál na východ. Meteorologové varují před spouští, kterou živel může způsobit. "Výstraha platí před silným větrem, vysokými vlnami a sesuvy půdy," varuje tamní agentura pro řešení přírodních katastrof. 

 

Záplavy hrozí i severu největšího ostrova Honšú a sousednímu Hokkaidó. Napršet by mohlo několik set milimetrů. Tapah je přitom tento měsíc už druhý tajfun, který v zemi řádí.

 

 

Živel v Jižní Koreji zanechal třicet zraněných a na třicet tisíc lidí bez elektřiny. Rozbouřené moře ve městě Ulsan na pláž vyplavilo plachetnici. Šťastně ale skončila dramatická záchrana námořníků nedaleko přístavu Čou-šan ve Východočínském moři. I přes vysoké vlny a silný vítr se podařilo z člunu vytáhnout patnáctičlennou posádku uvízlé nákladní lodi. Jeden muž přitom spadl do rozbouřeného moře.

TN.cz