Řádění živlu

Tajfun Tapah trápí Japonsko! Desítky zraněných, tisíce lidí bez elektřiny

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 23. 9. 2019
Téma:

Tajfun Tapah, který udeřil na Japonsko, má na svém kontě už padesát zraněných lidí, přes třicet tisíc domácností bez elektřiny a na osm stovek zrušených letů. Během pondělí zeslábl na tropickou bouři. Stále ho ale doprovází silný vítr a vydatný déšť, hrozí záplavy a sesuvy půdy.

Silný vítr lomcoval s loděmi a stromy, auta musela projíždět zaplavenými ulicemi. Tapah do Japonska doprovodil vítr o rychlosti přes 160 kilometrů v hodině. Aerolinky a železnice zrušily několik set spojů.

 

Tajfun se prohnal kolem čínského a jihokorejského pobřeží a způsobil záplavy a výpadky elektřiny v jižním Japonsku. Tam je také na pět desítek zraněných. Aktuálně je na severu země a míří dál na východ. Meteorologové varují před spouští, kterou živel může způsobit. "Výstraha platí před silným větrem, vysokými vlnami a sesuvy půdy," varuje tamní agentura pro řešení přírodních katastrof. 

 

Záplavy hrozí i severu největšího ostrova Honšú a sousednímu Hokkaidó. Napršet by mohlo několik set milimetrů. Tapah je přitom tento měsíc už druhý tajfun, který v zemi řádí.

 

 

Živel v Jižní Koreji zanechal třicet zraněných a na třicet tisíc lidí bez elektřiny. Rozbouřené moře ve městě Ulsan na pláž vyplavilo plachetnici. Šťastně ale skončila dramatická záchrana námořníků nedaleko přístavu Čou-šan ve Východočínském moři. I přes vysoké vlny a silný vítr se podařilo z člunu vytáhnout patnáctičlennou posádku uvízlé nákladní lodi. Jeden muž přitom spadl do rozbouřeného moře.

TN.cz