Silný vítr

Na Evropu se žene silná cyklóna! Asii děsí dva tajfuny o rychlosti 200 km/h

Tajfuny nad Tichým oceánem
Zdroj: Himawari-8 satellite
Snímek tajfunů nad Tichým oceánem
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 8.8. 2019 19:53
Téma:

Nad Pacifikem se objevily dvě obrovské tropické cyklóny. Rychlost větru provázejícího tajfun Lekima dosahuje až 240 km/h, u tajfunu Krosa až 185 km/h. Další cyklóna míří k severozápadu Pyrenejského poloostrova.

Tajfun Lekima se ve čtvrtek dostal na sílu, která odpovídá hurikánu kategorie čtyři. Podle definice může zničit menší chatky a způsobit zřícení střech a závěsných stěn. Takto silné hurikány jsou velmi nebezpečné pro obydlené oblasti. A právě tam Lekima míří, píše portál Accuweather.com.

 

Tajfun Lekima spolu se svým "dvojčetem" jménem Krosa postupuje přes Tichý oceán na západ. Podle nejnovější předpovědi zasáhne nejdříve sever Filipín a Tchaj-wan, než se přesune na sever. O víkendu podle předpovědi udeří na Čínu, předtím by měl ale oslabit.

 

Tchaj-wanské úřady už se začaly na úder živlu připravovat. Zatím evakuovaly asi 1500 lidí z ostrovů podél východního pobřeží. Varování před silným větrem ale platí i pro hlavní město Tchaj-pej. Obyvatelé mají počítat se zpožděním prostřeků hromadné dopravy, ale také té letecké.

 

 

Tajfun Krosa zrychlil na sílu srovnatelnou s hurikánem kategorie tři během několika hodin, vítr dosahuje rychlosti až 185 km/h. V současnosti směřuje k ostrovům Mariany, kde může ještě zesílit a poté zasáhnout Japonsko, což se očekává v horizontu dnů.

 

Další tropická cyklóna se objevila nad Severním Atlantským oceánem a míří na severozápad Pyrenejského poloostrova. Podle portálu Severe Weather Europe rychle zesiluje.

 

TN.cz