Šíření nákazy

Tají Čína informace o koronaviru? Experti varují před opakováním dějin

Epidemie koronaviru v Číně - 1
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Získávání informací o koronaviru a šířící se nákaze může být těžší, než se zdá. Podle odborníků se totiž nemůžeme spolehnout na všechny údaje, které poskytují čínské úřady. Informoval o tom deník The Washington Post na základě obdobné situace před 18 lety při epidemii SARS.

Epidemie nového koronaviru může být podle expertů daleko horší, než si myslíme. Napovídá tomu fakt, že vypukla v Číně, odkud se v roce 2002 začala šířit i epidemie SARS. Tehdy se čínská vláda snažila zakrývat rozsah nákazy a svět tak nedostával komplexní informace a nemohl včas reagovat.

 

"Šířící se nákaza SARS přitom v minulosti ukázala, že transparentnost a včasná mezinárodní spolupráce jsou klíčové při zachraňování životů," uvedl uznávaný deník. Odborníky znepokojují čínské cenzurní mechanismy, pomocí kterých by se mohly úřady snažit potlačovat fakta.

 

Vedení komunistické země ale tentokrát ukazuje jiný přístup a už dříve uvedlo, že každý, kdo bude úmyslně odkládat návštěvu lékaře nebo zatajovat informace o nákaze, bude potrestán. Nyní je ale podstatné, jak vláda zareaguje v budoucnu a nakolik bude spolupracovat.

 

 

Už nyní ale existuje několik podezřelých incidentů, které vyvolávají nervozitu světových institucí. Jedním z nich je případ ženy, která zemřela v polovině ledna ve Wu-chanu za podivných okolností. Ačkoliv vykazovala příznaky koronaviru, není mezi jeho oběti počítána, jak upozornila zahraniční reportérka Anna Fifieldová. Dalším může být počáteční mylné sdělení, že virus se nešíří z člověka na člověka.

 

Deník na druhou stranu informuje, že pochybnosti s sebou nese vypuknutí každé nemoci, je ale zcela zásadní, aby sdělované informace neztěžovaly následný výzkum a léčbu. Stále zůstává mnoho neznámých, přestože Čína na samém počátku sdílela sekvenci DNA koronaviru.

 

Polemiku vyvolal i zákaz vycestování z Wu-chanu, který vydaly úřady minulý týden. Může totiž dojít k obdobnému chaosu jako po uzavření města Monrovia v Liberii. Během epidemie eboly před šesti lety vláda město uzavřela a lidé tak nemohli před nákazou uniknout.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o koronaviru:

TN.cz