Srážka ponorek

Tajné dokumenty CIA: Svět byl na prahu 3. světové války!

Ponorky - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Před více jak 40 lety dělilo svět jen málo od toho, aby vypukl zničující konflikt! Odhalují to dokumenty americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), které zpravodajci odtajnili minulý měsíc. Podle nich mohla tragický konflikt rozpoutat kolize ponorek, ke které došlo u skotských břehů v roce 1974. Americká ponorka nesla 160 jaderných hlavic!

K nehodě došlo v roce 1974 u americké ponorkové základny v zátoce Holy Loch ve skotských vodách. Vyplouvající americká ponorka SSBN James Madison se srazila s neznámou sovětskou ponorkou, která se jí pravděpodobně snažila sledovat.

 

Vyplývá to z tajné zprávy, kterou odeslal tehdejší poradce amerického prezidenta Forda pro národní bezpečnost Brent Scrowcroft ministru zahraničí Henrymu Kissingerovi. Americká vláda informace o kolizi utajila.

 

"Právě jsem dostal zprávu z Pentagonu (americké ministerstvo obrany - pozn. red.), že jedna z našich ponorek vybavených střelami Poseidon se právě srazila se sovětskou ponorkou. SSBN James Madison opouštěla základnu Holy Loch, mířila na své stanoviště a srazila se se sovětskou ponorkou, která čekala před přístavem, aby ji sledovala. Obě ponorky se vynořily. Sovětská ponorka se pak zase ponořila. Nemáme zatím hlášení o škodách, budu vás informovat," napsal Scrowcroft Kissingerovi 3. listopadu 1974.

 

 

Podle odborníků na zbraně byla situace velmi vážná. Britský list The Times oslovil Hanse Kristensena, experta na jaderné zbraně Federace amerických vědců. Podle něj vše mohlo skončit tragicky "kdyby si jedna z ponorek vyložila srážku jako útok, rozhodla se bránit a druhou ponorku potopila," citují Times Kristensena.

 

"James Maddison byla ponorka s balistickými střelami, která nesla 16 střel Poseidon se 160 jadernými hlavicemi! V nejhorším případě mohla srážka zažehnout palivo balistické střely a uvolnit nebo zničit hlavici," popisuje Kristensen, co se mohlo stát.

 

 

Výbuch jaderné hlavice v bezprostřední blízkosti základny amerických ponorek nesoucích jaderné střely by si Američané a Britové mohli vyložit jako sovětský útok a mohli by přistoupit k odvetné akci.

 

Za vážnou považuje situaci také John Large, inženýr, který se podílel na vyzvedávání ruské jaderné ponorky Kursk. "Mohlo dojít k požáru, což by bylo ničivé. Kdyby došlo k požáru v raketovém silu, mohlo to uvolnit velké množství plutonia, což by bylo pro moře a přírodu strašné. Mohlo dojít k velké kontaminaci," citoval odborníka britský list Daily Express.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz