Celní správa

Utajený obchod v Sapě! Celníci zabavili padělky za miliony korun

Téma:

Celní správa při kontrole v pražské tržnici SAPA objevila tajný obchod, do kterého mohli pouze vybraní zákazníci. Zajistili zboží za desítky milionů korun, jedná se o padělky. Akce se zúčastnila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která uzavřela jednu z prodejen kvůli nedodržování hygienických předpisů.

Ve čtvrtek provedla celní správa kontrolní akci zaměřenou na padělky a elektronickou evidenci tržeb na vietnamské tržnici SAPA v Praze. Během akce objevila tajný obchod.

 

"Prodavači si vytipují potenciální zákazníky, osloví je a zavedou do tajné skrýše," uvedla pro TN.cz Ivana Kurková, tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu. 

 

Celníci zde zabavili tisíce kusů padělaného zboží. V tajném obchodě se nacházely zimní bundy, hodinky, boty nebo parfémy.

 

GALERIE: Zajištěné padělky v pražské Sapě

1
/
8
Zdroj: AKTU.cz
Zajištěné padělky v pražské Sapě - 1

 

Škoda majitelů ochranných známek se může vyšplhat až na 10 milionů korun. Majitele obchodu se zadržet nepodařilo, je na útěku.

 

Kontrolní akce se zúčastnila i SZPI, která v jedné z prodejen objevila exkrementy hlodavců a prodejnu uzavřela. "Inspektoři zde dále zakázali uvádět do oběhu 61 kg potravin bez jakýchkoli dokladů o původu. Povinnost disponovat dokumentací umožňující sledovat potravinu v rámci distribučního řetězce patří k elementárním požadavkům potravinového práva," uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

 

Inspekce také zakázala používání automobilu k přepravě potravin. "Kontrola v dopravním prostředku zjistila exkrementy hlodavců, dlouhodobě zanedbaný úklid, potraviny neoznačené v českém jazyce a absenci dokladů o původu zboží u části potravin," doplnil Kopřiva. 

 

Inspektoři našli nedodržování podmínek i u dalších čtyř automobilů. Dále bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty kontrolovaným osobám. 

reg TN.cz