unikátní záběry

Tak tohle jen tak neuvidíte! NASA zachytila erupci na Slunci! VIDEO

Téma:

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil video, které zachycuje ohromné výbuchy plazmy na Slunci. Záznam byl pořízen začátkem měsíce, vy si na něj nyní můžete podívat.

Solární observatoř (SDO) pořídila video z hvězdy, která je Zemi nejblíže - ze Slunce. A záznam je to opravdu úchvatný. Můžete na něm vidět, jak na hvězdu působí magnetické pole.

 

"SDO zachytila toto video pomocí vlnových délek ultrafialového světla, které jsou očím jinak neviditelné. Obraz je tu ponořen do rudé barvy, aby byl lépe vidět," uvádí NASA v prohlášení.

 

 

Sluneční erupce jsou výsledkem prudkého uvolnění nahromaděné energie - a to ve velmi krátké době. Vytváří se obrovský oblouk plazmatu, který je prostoupený magnetickými siločarami. "Někdy tyto výbuchy horké plazmy dělají to, že jakoby opustí Slunce a vystřelují ven ze sluneční soustavy. Říká se tomu výron koronální hmoty," vysvětlují odborníci.

 

Většinu vyvržených částic, které zasáhnou Zemi, zachytí magnetické pole. Ty, které proniknou skrz pole, pak utvářejí geomagnetické bouřky. Obyčejný člověk je pak může pozorovat zejména tak, že vypadávají navigace nebo proud. Na obloze se může objevit i polární záře.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

EXKLUZIVNÍ FOTO! Neviděli jste přechod Merkuru přes Slunce? Tady ho máte!

MOC MĚSÍCE: Jak působí úplněk na naše chování? Vědci odhalili záhadu starou tisíce let!

lud TN.cz