Zemětřesení

Také jste to cítili? Jih České republiky zasáhlo zemětřesení!

Zemětřesení
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Zemětřesení - ilustrační foto

Zemětřesení s epicentrem u rakouského města Alland pocítili také Češi. Země se otřásala také na jihu Moravy a na jihu Čech. Otřesy byly cítit na Hodonínsku, Mikulovsku a dokonce i v Brně. Otřesy byly naštěstí mírné a nezpůsobily žádná zranění a zřejmě ani žádné materiální škody.

Epicentrum zemětřesení bylo zhruba 20 km od Vídně u města Alland. Podle globální seismologické sítě GEOFON se země otřásla silou 4,1 stupně Richterovy škály. Zemětřesení bylo pozorovatelné také na jihu Moravy.

 

"Dnes po 12. hodině bylo cítit slabé zemětřesení. Sama jsem to cítila v Hustopečích. Sedačka se se mnou třásla a chvěla 3 sekundy," uvedla čtenářka TN.cz. "Tak se nám zatřásla půda pod nohama. Sice nevím, jak silný otřes to byl, ale cítit to bylo, hlásil z Moravského Krumlova jiný čtenář.

 

Cítili jste také zemětřesení? Máte fotky? Napáchalo u vás nějakou škodu? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo na číslo 606 09 09 09.

 

"Dnes ve 12:28 došlo v Rakousku k zemětřesení. Provoz Jaderné elektrárny Dukovany ani Jaderné elektrárny Temelín nebyl zemětřesením nijak dotčen," uvedl na twitteru ČEZ.

 

 

Temelínská elektrárna je od epicentra vzdálena 180 km. Dukovany od něj leží ale jen 110 km a navíc v oblasti, kde byly otřesy cítit. Podle seismologického informačního systému obou elektráren ale provoz otřesy neohrozily.

 

Zemětřesení v Rakousku způsobilo drobné škody na budovách. "Malá poškození, jako třeba popraskaná omítka, jsou při téhle síle možná," řekla agentuře APA seismoložka Rita Meurerová z rakouského úřadu ZAMG, který má na starosti meteorologii i sledování seismické aktivity. Podle webu Krone.at už rakouský ZAMG zaznamenal první hlášení o lehkém poškození budov.

vbo TN.cz