Obtížný hmyz

Takhle na komáry. Státní zdravotní ústav vydal MANUÁL, jak se chránit

Z dovolených si vozíme více exotických nemocí - 2
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Státní zdravotní ústav (SZÚ) na svém webu zveřejnil přehlednou příručku, v níž radí, jak se efektivně chránit před komáry. Obtížný hmyz totiž přenáší řadu nemocí. A v době dovolených, kdy se lidé rozjedou i mimo Česko, to platí dvojnásob.

"Ochrana je základem prevence mnoha onemocnění jak na území České republiky, tak v zahraničí. Komáři mohou přenášet viry, bakterie i parazity," píší experti hned na první stránce příručky.

 

Proto lidem radí, aby se oblékli do věcí, které kryjí co největší plochu těla - ideální jsou dlouhé rukávy i nohavice a také pokrývka hlavy.

 

Samozřejmostí jsou repelenty. Ty je možné nanášet jak přímo na holou kůži, tak i na samotné oblečení. "Repelenty musejí být aplikovány přesně podle doporučení výrobce. Pokud Vás komáři začínají opět kousat, použijte repelent opakovaně," nabádají odborníci z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

 

 

Před štípajícím hmyzem se lidé mohou chránit i doma, či třeba na dovolené v hotelu. Pomáhají sítě proti hmyzu, důležité je zavírat okna i dveře. Žádoucí jsou elektrické odpařovače s insekticidy.

 

Celý manuál s radami, jak zatočit s komáry:

 

Jak se chránit před komáry - manuál Státního zdravotního ústavu [pdf] 

 

"Spěte či odpočívejte pod moskytiérou, nejlépe impregnovanou repelentem. Proti některým nemocem se lze chránit očkováním (žlutá zimnice, japonská encefalitida) a antimalariky (malárie)," připomínají zdravotničtí experti.

 

 

A radí, aby lidé také pokud možno likvidovali místa, kde se mohou komáři množit. Daří se jim ve stojaté vodě. "Vyprázdněte nebo zakryjte nádoby a předměty, kde mohou zůstávat i velmi malá množství vody - například kbelíky, sudy, vázy, květináče, pneumatiky či misky pro domácí zvířata," říká SZÚ.

 

Různé druhy komárů jsou aktivnější ve dne a jiné v noci a přenášejí také rozdílné nemoci. Mezi ty patří nejen už zmiňovaná malárie či žlutá zimnice, ale také západonilská horečka, horečka dengue či nebezpečný virus zika, který může výrazně ublížit nenarozeným dětem.

TN.cz