Musí se zařídit sami

Takhle se stará stát o lékaře? Ortoped ukázal, co dostal za pomůcky

Andrej Babiš, respirátor
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 3. 4. 2020
Téma:

Zásobování ochrannými pomůckami stále vázne, stěžují si čeští lékaři. Jak málo pomůcek dostávají, teď ukázal jeden pražský ortoped. Ze zásob nakoupených ministerstvem vnitra dostal 10 roušek, jeden ochranný štít a krabici rukavic, které nenavlékne na ruku. Stejně jako další lékaři si i on musí adekvátní ochranné pomůcky shánět sám.

Ortoped Josef Kiliján na faceboku připomněl, že ministr vnitra Jan Hamáček na tiskových konferencích hlásil, jak stát zajistil miliony roušek a respirátorů z Číny, a premiér Andrej Babiš pak tvrdil, že lékařům, kteří nemají respirátory, je sám doveze.
Kiliján se teď, měsíc po vypuknutí krize, dočkal první zásilky ochranných pomůcek. Co do kvantity i kvality jej ale nesmírně zklamala.

 

"Po měsíci dorazily ochranné pomůcky i pro mě. SLÁVA. Ale celkem 10 roušek (objednáno 100), jeden štít z Číny (bude se hodit tak asi jen na řezání dřeva) a 100 malých rukavic. Bohužel je nenandám. Desinfekce žádná. Nevadí," napsal lékař.

 

Roušky jsou se stupněm ochrany FFP2, tedy nikoliv s tím nejvyšším FFP3, který jediný lékaře spolehlivě ochrání. Rukavice velikosti M jsou dobré spíš pro sestru, větší velikost Kiliján nenafasoval. V průvodním listu je uvedené, že ochranné pomůcky jsou ze zásob nakoupených ministerstvem vnitra pro zdravotnická zařízení a provozovatele zařízení sociální péče.

 

 

"Takže na týden jsem zajištěn. Nebojte se, vše si koupím a vás ochráním. Ale FAKTA: nechci, aby se jakýkoliv frajer holedbal v televizi, že se o nás doktory postaral Postarali jsme se SAMI (ano, nejsem zdaleka sám). Tleskejte si, komu chcete... A volte si, koho chcete,“ zdůraznil ortoped, že nemá problém ani tak s tím, že si musí ochranné pomůcky sehnat sám, jako spíš s tím, že se pak politici na tiskových konferencích bijí v prsa, jak zajišťují lékařský materiál pro zdravotníky.

 

Jeho příspěvek vyvolal velkou vlnu zájmu. Za 24 hodin jej sdílelo 2,5 tisíce lidí, přes tisíc lidí na něj reagovalo. Jeho kolegové v diskuzi potvrzují, že ze strany státu byly jejich ordinace zásobovány podobně a že si ochranné pomůcky a dezinfekci museli nakoupit sami.

 

 

Na problémy s ochranným štítem, který byl součástí dodávky z Číny, upozornili i odboráři z Kroměříže. Podle nich se v něm nedá pořádně pracovat:

Související témata:
TN.cz