Vesmír

Takhle vypadá Rudá planeta. NASA zveřejnila video z přistání na Marsu

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:15
23.2. 2021 12:17
Téma:

Americká vesmírná agentura NASA ukázala světu první videozáznam ze čtvrtečního velkolepého přistání sondy Perseverance na Marsu. Agentura zároveň zveřejnila také zvukovou nahrávku pořízenou přímo na povrchu Rudé planety.

NASA v pondělí na tiskové konferenci ukázala světu dlouho očekávaný videozáznam z přistání robota Perseverance na Marsu. Na tři minuty dlouhém videu je možné vidět záběry z několika kamer, které jsou umístěny přímo na vesmírném vozítku.

 

Nejprve je možné spatřit rozevření padáku a následně hladké přistání vozítka na povrchu planety. Tomu předcházelo sedm minut hrůzy, jak se přezdívá složitému manévru.

 

Podívejte se na tiskovou konferenci NASA. Záběry z přistání je možné sledovat v čase od 12:05:

 

NASA mimo jiné překvapila vesmírné nadšence také krátkou zvukovou nahrávkou, kterou pořídil vesmírný robot po přistání. Člověk může slyšet nejenom zvuky vozítka, ale v pozadí také šum větru na vzdálené planetě.

 

 

 

 

Perseverance už po čtvrtečním přistání poslal na Zemi první obrázky z kamer vpředu a vzadu na vozítku, kdy měl ještě na kamerách kryty a kolem vířil prach z přistání.

 

Vesmírné vozítko Perseverance váží 1026 kilogramů, a navíc je prvním svého druhu, které přistálo na Marsu. Robot by se měl věnovat výzkumu kráteru Jezero, přičemž by měl na povrchu Rudé planety zkoumat hlavně horniny. Jeho dalším úkolem je ale také pátrání po možném mimozemském životu. Celá mise by měla trvat zhruba jeden marsovský rok, což je 657 dní na Zemi.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova, jak probíhalo přistání na Marsu:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz