Péče o dítě

Otcovská zatím příliš netáhne. 480 tatínkům vyplatil stát 2,3 milionu

Otcovská
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Novopečení tatínci využívají dávku nemocenského pojištění a zůstávají s dětmi doma. Během února obdržela Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) již 2 130 žádostí. Následně Česká správa sociálního zabezpečení uskutečnila 480 výplat, a to ve výši 2,3 milionu Kč. Otcovská dovolená platí jeden týden a odstartovala 1. února.

Otcovská dovolená začala platit 1. února letošního roku. Žádat o ni mohli, ale i tatínci, jejichž potomek se narodil 6 týdnů před startem této nové dávky nemocenského pojištění. Během měsíce února bylo podáno celkem 2 130 žádostí o otcovskou dovolenou, podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

 

 

I když se jedná spíše o nižní zájem, mohlo by postupně docházet k navýšení obliby v otcovské dovolené. "První data o počtu žádostí naznačují spíše nižší počáteční zájem tatínků o čerpání otcovské. Jde však o zcela nový typ dávky a je proto možné, že zájem o ni se postupně rozšíří. Věřím, že až další vývoj ukáže, do jaké míry bude skutečně možnost čerpání otcovské využívána," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

 

Na otcovskou dovolenou mohou nastoupit nejen novopečení tatínci, ale i muži a ženy, kteří mají v péči dítě mladší sedmi let a nahrazují tak jeho rodiče, jedná se o adopci, pěstounství atd. Na otcovskou je možné nastoupit kdykoliv v období 6 týdnů od narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Čerpat ji však nelze přerušovaně.

 

Základní podmínkou pro nárok na otcovskou dovolenou je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na otcovskou. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) pak mohou na otcovskou nastoupit, pokud pojištěné platili po dobu alespoň 3 měsíců před nástupem.

 

 

Zaměstnanci o otcovskou mohou žádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji uplatňují u Okresní správy sociálního zabezpečení. "Žádosti o otcovskou, stejně jako o další dávky nemocenského pojištění, uplatňují zaměstnanci u svých zaměstnavatelů. V případě otcovské předává zaměstnavatel OSSZ tyto žádosti spolu s potřebnými doklady až po uplynutí sedmi dnů, po které dávka náležela, nikoliv před nástupem na dávku," upřesnil zastupující ústřední ředitel ČSSZ Pavel Krejčí.

reg TN.cz