kde bydlet

Tato města jsou nejvhodnější pro rodiny. Praha pohořela! ŽEBŘÍČEK

Nejvhodnější města pro rodinuy
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
25.1. 2020 5:45
Téma:

Helsinky, Mnichov nebo Stockholm - to jsou podle německé společnosti Movinga jedny z nejlepších světových měst pro rodiny. Praha pro výchovu dětí příliš vhodná není, v žebříčku se umístila až na 75. místě ze 150 hodnocených měst.

První příčky žebříčku obsadila skandinávská a kanadská města, kde se podle indexu vytvořeného německou společností Movinga rodinám žije nejlépe. Na prvním místě jsou finské Helsinky, které mají skóre 100 ze 100.

 

Na druhém místě je kanadský Québec, na třetím norské Oslo následované Mnichovem, Kodaní, Stockholmem a islandským Reykjavíkem. Prahu bychom na předních příčkách hledali marně. S hodnocením 76,76 ze 100 se umístila až na 75. místě, tedy přesně uprostřed žebříčku.

 

Na žebříček deseti nejvhodnějších měst pro rodiny a umístění vybraných světových metropolí se můžete podívat v následující tabulce:

 

Oproti některým významným metropolím si ale Praha vedla ještě dobře. Porazila například Paříž, Barcelonu, Manchester, Řím nebo Budapešť. Život v českém hlavním městě je pro rodiny lepší než u našich nejbližších sousedů - na Slovensku a v Polsku. Bratislava skončila až 113. a Varšava dokonce 127.

 

V desítce nejhorších míst pro rodinný život skončila města Latinské Ameriky a Blízkého východu. Tři příčky obsadilo Turecko, jehož Istanbul dostal dokonce úplně nejhorší hodnocení ze všech - jeho skóre bylo pouhá jednička ze sta.

 

 

Hodnocení vycházelo z mnoha různých kritérií a faktorů. Movinga vybrala 150 měst, které mají pověst atraktivních lokací pro výchovu dětí. Kvalitu života rodin posuzovala ve třech kategoriích. V první z nich byly položky jako bydlení, dostupnost vzdělání či míra nezaměstnanosti.

 

Druhá kategorie se zaměřila na legislativu týkající se rodin, kde se brala v potaz rodičovská dovolená a vstřícnost k homosexuálním párům. Poslední kategorie obsahovala průzkum mezi rodiči, kteří v jednotlivých městech už žijí. Ti odpovídali například na to, zda mají pocit, že je místo bezpečné pro jejich děti nebo celkově vhodné pro rodiny.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz