protest proti novele

Taxikáři vyšli z aut, aby si stěžovali. Nelíbí se jim nový zákon

Protesty taxikářů
Zdroj: TN.cz
ilustrační foto
Téma:

V pondělí dopoledne vyšli pražští taxikáři protestovat do ulic. Nelíbí se jim návrh novely, která podle nich zvýhodňuje alternativní služby typu Uber. Vyšel protestní pochod a taxikáři se následně shromáždili na Malostranském náměstí. Účastníků však nebylo mnoho, sjelo se zhruba třicet aut.

Pražští taxikáři v pondělí protestovali proti novele zákona o silniční dopravě. Ta podle nich vychází vstříc službám typu Uber. Řidiči se sešli v devět hodin na Strahově, pěšky se vydali směrem k Malostranského náměstí, kde proběhlo hodinu před polednem protestní shromáždění.

 

Akci bedlivě monitorovala policie. Protest proběhl poklidně, na Malostranském náměstí přečetli taxikáři dvě prohlášení, jedno adresované vládě a druhé americkému velvyslanci.

 

Protestní akci organizovalo Sdružení českých taxikářů. Taxikáři požadují stažení navrhované novely a žádá úřady o spolupráci na novele, která zohlední potřeby taxislužby a bude v zájmu českých občanů.

 

Návrh novely zákona, proti kterému se řidiči taxi ozývají, schválila vláda a nyní se ještě musí projednat v parlamentu. Vozidla taxislužeb by podle ní už nemusela mít taxametr ani střešní svítilnu, ruší i zkoušky z místopisu.

 

 

Protesty taxikářů probíhají v Česku poměrně často. Před měsícem zaplnily stovky taxikářů parkoviště u pražského letiště. Řidičům vadila vnitřní politika firem, které prodávají jejich služby.

 

"Vadí nám vnitřní politika místních firem. Prodávají naše služby s vysokým servisním poplatkem, jenže jízda je tím pádem předražená. Cena je tak vysoká, že zákazníci pak raději volí konkurenci v podobě Uberu nebo Taxify," vysvětlovali taxikáři.

 

A velké akce se uskutečnily i v minulých letech. Loňský únor blokovala silnice Prahy auta nespokojených taxikářů, kteří protestovali proti službám Uberu a jiných. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už v roce 2017, přede třemi lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.
 

mj TN.cz