Konflikty v Asii

Tchaj-wan kvůli Číně posiluje obranu. Armádě musí pořídit novou výzbroj

Tchajwanská armáda
Zdroj: Profimedia
Tchajwanští vojáci
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
1.9. 2020 22:32
Téma:

Tchajwanská vláda se rozhodla posílit obranu země. Důvodem jsou obavy z čínské agrese. Tamní armáda ale zoufale potřebuje nové vybavení. Tchajwanské letectvo se potýká s řadou nehod kvůli zastaralým strojům.

Čína ostrovní stát považuje za součást svého území, což Tchaj-wan neuznává. Kvůli obavám z čínské agrese začala tamní vláda zbrojit. Tchajwanská hlava státu Cchaj Jing-wen zvýšila obranný rozpočet o 10 %. Na obranu země v Tchaj-wanu poputují více než dvě procenta HDP. Informoval o tom portál New York Times.

 

Vzhledem k zoufalé potřebě modernějších strojů uzavřel ostrovní stát s USA jednu z největších vojenských transakcí v historii spolupráce obou zemí. Tchaj-wan nakoupí 66 nejmodernějších amerických stíhaček F-16 za 8 miliard dolarů, tedy zhruba 175 miliard korun.

 

 

Modernizaci vojenského letectva ostrovní stát nutně potřebuje. Tchajwanské letectvo trápí časté nehody. Při jedné z nich se zřítila helikoptéra s osmi lidmi na palubě, včetně jednoho z čelních vojenských představitelů. Při červnové havárii vrtulníku zemřeli dva piloti.

 

Tchajwanští vojáci cvičí na pláži v Tchaj-čungu:

 

Šance Tchaj-wanu proti čínské armádě jsou mizivé. Proti milionu čínských vojáků stojí pouhých 140 tisíc tchajwanských. Nepoměr panuje také v počtu tanků, kterých má Čína k dispozici o 5000 víc než Tchaj-wan, bojových letadel, lodí a ponorek.

 

 

Tchajwanská prezidentka odhaduje, že pokud by skutečně Čína zaútočila, ostrovní stát by se dokázal ubránit jeden den. Pak by prý na asijskou velmoc začaly tlačit ostatní státy. Experti si tím, že by například Spojené státy riskovaly konflikt s Čínou, jistí nejsou. Nevěří ani tomu, že by stihly včas zmobilizovat obranu.

Související témata:
TN.cz