naděje na život

Těhotná Eva je v kómatu. Je velká šance, že se jí narodí zdravé dítě

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 22:05
4.8. 2019 19:08
Téma:

Každý den stoupá naděje, že lékaři přivedou na svět zdravé miminko ženy, která leží v kómatu v brněnské Fakultní nemocnici. Sedmadvacetiletá Eva, která je připojená na přístroje, je už v devětadvacátém týdnu těhotenství.

Smutný osud, který potkal rodinu policisty Vojtěcha z Vysočiny, jehož těhotná manželka Eva utrpěla vážnou mozkovou příhodu, začal v květnu. Tehdy lékaři konstatovali, že Eva prodělala mozkovou smrt. Jenže tehdy byla mladá žena už v šestnáctém týdnu těhotenství.

 

"Evičce praskla malformace, a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá," řekl manžel Vojtěch Votava. Od té chvíle se lékaři ze všech sil snaží, aby se plod v ženě vyvíjel dál. Šance, že porodníci dítě přivedou císařským řezem na svět, roste každým dnem. Plod už je totiž v devětadvacátém týdnu vývoje.

 

Stát se ale může podle lékařů stále cokoliv. Ale i podobné případy ze zahraničí ukazují, že nenarozené děti mají šanci, i když je stav matky beznadějný. Jako v případě chlapečka z Maďarska, jehož matku lékaři udržovali dlouhé tři měsíce na přístrojích, aby se plod mohl vyvíjet. Dítě se jim pak podařilo přivést na svět zdravé.

 

 

Případy se šťastným koncem se ději i u nás. Důkazem toho je paní Veronika, která před třemi lety skončila po nehodě v kómatu na přístrojích. Nakonec donosila a porodila syna a navíc se po porodu jako zázrakem probrala.

 

Veronika popsala, že si vzpomíná na okamžik, kdy poprvé viděla své dítě. "Já jsem koukala, že je to on, že vznikl, že se mi povedl," řekla pro TV Nova.

 

První podobný zaznamenaný případ je z roku 1981. Stal se v americkém Buffalu. Lékaři tehdy hospitalizovali ženu se zánětem mozku. Ukázalo se ale, že prodělala mozkovou smrt. Doktoři ji udržovali naživu a císařským řezem se pak narodilo zdravé dítě.
 

Související témata:
mik TN.cz