nevyzpytatelná droga

Tekutá extáze málem zabila tři lidi. Mladík si za to odsedí 4 roky

Téma:

Na diskotéku mladík přinesl v plastové lahvi drogu zvanou tekutá extáze. Z lahve se pak napili tři lidé a dva z nich málem zemřeli. O osudu obžalovaného Petra Novotného na několik dalších let dnes rozhodoval Krajský soud v Hradci Králové. Muži hrozilo až 18 let vězení, tedy stejně vysoký trest, jaký dostávaji vrazi.

Plastovou lahev s tekutou extází přinesl opilý Novotný na špindlerovskou diskotéku loni v noci na 7. června. Drogy se napil barman a další dva mladí lidé. Barman se vypotácel před diskotéku a spadl do potoka, kde ho studená voda trochu probrala, mladík a jeho známá ale málem zemřeli. "Působí to na dýchací centrum v mozku a lidé pak přestanou dýchat," řekl státní zástupce Jan Vodička.

 

 

Nebýt lékařů, u soudu už by nikdy nevypovídali. Tekutá extáze, takzvaná GABA, je naprosto nevyzpytatelná droga, obzvlášť v kombinaci s alkoholem. Novotnému hrozil až osmnáctiletý trest. U soudu se k přinesení drogy přiznal a litoval. A soudce byl shovívavý.

 

Petr Novotný ale doufal v trest pouze podmíněný. I proto podle svých slov zvažuje odvolání. "Tvrdíme, že můj klient nemohl vědět, že to na ně bude mít takové následky," řekl k tomu obhájce Josef Zeman.

 

 

Dalším z jeho argumentů bylo totiž i to, že sám tekutou extázi z lahve usrkával už dva dny a nic vážného se mu nestalo. Poměrně málo známá droga ale na každého působí jinak, dávkování se odhadnout nedá, ostatně přiotrávený mladík a jeho známá v sobě měli smrtelné množství po jediném napití.

Související témata:
tn.cz / gar