KREMATORIUM V OSTRAVĚ

Těla zesnulých se budou převážet po republice, očekává hejtman Vondrák

Téma:

Krematorium v Ostravě, které spaluje těla pro celý Moravskoslezský kraj, se dostalo na hranu své kapacity. Nestačí už zpopelňovat zemřelé. Situací se tento týden zabýval Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), a to na žádost hejtmana Iva Vondráka (ANO). Ten se na závažné téma vyjádřil v pořadu Snídaně s Novou.

Přestože je krematorium Ostrava největší v České republice a měsíčně tam zpopelňují až 970 zemřelých, v době epidemie covid-19 jeho kapacita nestačí. Zemřelých je teď v Moravskoslezském kraji o 60 procent víc než obvykle.

 

"Už před dvěma měsíci jsme se obrátili na Ústřední krizový štáb. Nějaká řešení se našla, nicméně situace dál eskaluje. Na krizovém štábu jsme se dohodli, že to zveřejníme, abychom lidem ukázali, že skutečně řešíme závažný problém. Zemřelých je stále více a více a krematorium v Ostravě už není schopno to všechno pojmout," řekl hejtman Vondrák ve čtvrtečním pořadu Snídaně s Novou.

 

 

 

Doufá, že ve spolupráci s ÚKŠ se podaří najít cestu, jak využívat volnější kapacity jiných krematorií v republice. Krizový štáb tento týden pověřil profesionální hasiče, aby zmonitorovali, jaká je vytíženost jednotlivých krematorií v ČR. 

 

"S hasiči máme výbornou spolupráci, pevně věřím, že se situace v zemi zmapuje. A pak se musí udělat totéž, co děláme v rámci zdravotní péče v nemocnicích. Tedy využívat kapacit tam, kde jsou dostupné. Pokud se ukáže, že v některém z krematorií v ČR jsou volnější kapacity, tak se zajistí převoz zemřelých právě tam. Abychom se vyhnuli tomu, že by tady byly mrazicí vozy někde za krematoriem," prohlásil ve čtvrtek hejtman Moravskoslezského kraje.

 

Poslechněte si informace ÚKŠ, který jednal mj. o kapacitách krematorií:

zv TN.cz