Nabízel volňásky na pouť!

Temná minulost Kočky: Opilý ujížděl Prahou, pak uplácel

Jan Kočka a jeho SUV Mercedes G
Zdroj: TV Nova/FB Jan Kočka
Jan Kočka a jeho mercedes

Tragická nehoda na dálnici D11 nebyla prvním řidičským přestupkem Jana Kočky mladšího. V roce 2009 se opilý proháněl Prahou, ujížděl policistům, projel několik křižovatek na červenou a pak se je pokusil uplatit! Spolek Šalamoun, který se dlouhodobě věnuje stavu české justice, navíc upozornil, že Kočka mladší vyvázl prakticky bez trestu!

Bylo 16. června 2009, tehdy osmnáctiletý Jan Kočka mladší se vracel z klubu v centru Prahy. Na Václavském náměstí si jej všimla policejní hlídka. Když ale rozsvítili policisté majáky a chtěli jej zastavit, kočka jim začal ujíždět. Šest křižovatek projel na červenou a dojel až do Plzeňské ulice. Tam auto odstavil a podle policistů se schovával v křoví.

 

Když mu hlídka dala dýchnout, nadýchal 1,62 promile alkoholu! V pět hodin ráno jej policisté odvezli na krev, i tam mu naměřili 1,13 promile! To ale nebylo všechno. Když jej hlídka našla v křoví, Kočka se je snažil uplatit.

 

Policistům nabízel "finanční hotovost v rozmezí 5 000 až 7 000 Kč, kterou měl u sebe, a blíže neupřesněný počet volných vstupenek na Matějskou pouť," stojí v rozsudku, který spolek Šalamoun zveřejnil a který redakce TN.cz získala také od příslušného soudu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

 

Podle obžaloby navíc Kočka argumentoval tím, že se zná s tehdejšími vrcholnými politiky – Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem. Ostatně na křtu Paroubkovy knihy byl jen o necelý rok dříve zastřelen jeho strýc Václav Kočka mladší.

 

 

Chtěl, aby mu policisté dali jen pokutu. Zřejmě mu nevadilo ani to, že si ho policisté natáčejí, přesto jim nabízel úplatek. Jeho šílenou jízdu zase zachytily dopravní kamery. Státní zástupkyně pro Prahu 5 jej tak obvinila z dvou trestných činů – ohrožení pod vlivem návykové látky a z podplácení.

 

Kočka policistům u výslechu tvrdil, že opilý sice byl, nebyl však ve stavu, kdy by nemohl řídit auto. Toho, že za ním houkají a blikají policisté, si prý všiml až po projetí půlky Prahy, protože mu v autě hrála hlasitě hudba. Zastavil prý okamžitě, jak zpozoroval policisty. Ani v křoví se podle svých slov neschovával, pouze si tam odskočil na záchod. Uplácet je nechtěl, pouze se s nimi chtěl domluvit na pokutě a tu na místě zaplatit.

 

 

Bez trestu!

Kočka si od Obvodního soudu pro Prahu 5 ale žádný trest neodnesl! Soudce Tome Frankič totiž 21. srpna 2009 trestní stíhání podmínečně zastavil! Argumentoval tím, že se Kočka mladší k činu doznal a byl doposud netrestaný. Soudce mu stanovil podmínku 18 měsíců.

 

Spolek Šalamoun upozorňuje, že zastavení stíhání předcházela podle nich bezprecedentní událost. "kdy dne 17. srpna 2009 se k soudci Obvodního soudu pro Prahu 5 dostavil bez nařízení jednání a bez předvolání obviněný Jan Kočka a jeho obhájce JUDr. Josef Lžičař, který požádal, zda by obviněný mohl být soudcem vyslechnut, což se vzápětí stalo," napsal místopředseda spolku Václav Peričevič. Tam se podle rozsudku Kočka doznal i k uplácení a sliboval, že už nikdy nic takového neudělá.

 

"Nepředstavitelné se stalo skutečností! Stačí jít jenom tak okolo soudu, zajít za soudcem, i když nemáte předvolání a není nařízeno jednání, požádat o sepsání protokolu, tvářit se lítostivě, posypat si popel na hlavu… a dobré zakončení případu je zaručeno!" zlobí se spolek.

 

 

To, že někdo dojde k soudci bez předvolání, a bez toho, aby u toho byla druhá strana, tedy státní zástupce, podle spolku vůbec trestní řád nezná.

 

Kočkovi v roce 2011 skončila podmínka. Soudce vydal 13. července usnesení, že se Kočka během ní ničeho nedopustil, to 17. ledna 2012 nabylo právní moci. Od té doby byl Jan Kočka mladší opět bezúhonný.

 

A 28. října 2018 na dálnici D11 ze zatím neobjasněných příčin najel do protisměru. Po několikakilometrové jízdě se čelně srazil s kamionem. Policisté potvrdili, že Kočka měl v krvi alkohol a drogy. Na místě zemřel on i řidič kamionu.

Více o tragické nehodě v reportáži:

vbo TN.cz