Halloween asteroid

Temný asteroid ve tvaru lebky míří k Zemi! Je velký stovky metrů

Halloween asteroid
Zdroj: NASA
TB145 neboli Halloween asteroid.
Téma:

Po třech letech se k Zemi znovu přiblíží asteroid, který svým tvarem i barvou připomíná lidskou lebku. Nese označení TB145 a Zemi by měl míjet v období kolem Dušiček.

Asteroid s oficiálním označením TB145, který vědci objevili v roce 2015, je v anglosaských zemích známý jako Halloweenský asteroid. Při svém minulém průletu kolem Země se do nejkratší vzdálenosti dostal právě 31. října, tedy právě na Halloween.

 

A i svým původem a vzhledem působí asteroid docela strašidelně. Je celý černý, odráží málo světla a je pozůstatkem vyhaslé komety. Jako mrtvý kámen jen tak brouzdá vesmírem.

 


Lebkovité vesmírné těleso se přiblíží k Zemi na poměrně malou vzdálenost. Proletí kolem pouhých 486 tisíc kilometrů daleko. Pro srovnání, Měsíc je jen o sto tisíc kilometrů blíže. Tentokrát objekt ale halloweenský termín nestihne. Podle odhadů odborníků by měl Zemi minout v období na začátku listopadu, nejpravděpodobnější je datum 11. listopadu.
 

Vizualizace Halloweenského asteroidu:

 

 

“Objekt měří asi šest set až sedm set metrů a má mírně elipsovitý tvar,“ popsal pro portál Science alert astrofyzik Pablo Santos Sanz z Andaluského institutu astrofyziky. Doplnil, že asteroid vyzařuje velmi málo odraženého světla – zhruba tolik, jako uhlí.

 


Obletět jedno kolečko vesmírem mu trvá zhruba 1112 dní, což je něco málo přes tři roky. V roce 2015 jej objevili i kvůli tomu, že byl od Země v historicky nejkratší vzdálenosti.

rod TN.cz