Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zkuste si to

Tento IQ test má jen tři otázky, většina lidí ho ale nezvládne

Muž vyplňuje IQ test
Zdroj: Profimedia
Muž vyplňuje IQ test
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 24.7. 2019 19:27

Jen tři otázky má nejkratší IQ test, který vytvořil profesor známého Massachusettského technologického institutu (MIT) Shane Frederick. Jen každý pátý jej ale zvládne vyplnit správně. Problémy s ním mají i studenti prestižních amerických univerzit.

Podle listu Daily Mirror jen 17 % respondentů odpovědělo na všechny tři otázky správně. Test Frederick sestavil už v roce 2005, po zveřejnění studie se test stal hitem internetu.

 

"Tři otázky v testu jsou jednoduché ve smyslu, že jejich řešení je snadné pochopit, když je vám vysvětlené. Ale k tomu, abyste se dostali ke správné odpovědi, musíte potlačit první odpověď, která vás impulsivně napadne," popsal test Frederick.

 

Test předložil Frederick 3 000 studentům různých škol, ale potrápil i ty, kteří studovali prestižní americké univerzity jako Yale nebo Harvard, ale 83 % respondentů udělalo v testu alespoň jednu chybu. Lepší úspěšnost měli respondenti, kteří dostali test vytištěný hůře čitelným písmem a nad odpověďmi museli více přemýšlet.


 

Tři záludné otázky:

1. Pálka a míček stojí dohromady 1 dolar a 10 centů. Pálka stojí o 1 dolar více než míček. Kolik stojí míček?

2. Pěti strojům trvá pět minut udělat pět výrobků. Jak dlouho bude trvat 100 strojům udělat 100 výrobků?

3. Na jezeře rostou lekníny. Každý den se zdvojnásobí plocha, kterou zabírají. Když trvá 48 dní, aby zarostlo celé jezero, jak dlouho potrvá, než zaroste polovina jezera?

 

Správné řešení i to, jaké odpovědi lidé nejčastěji uvádí, najdete na další stránce

 

vbo TN.cz