Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

předpověď počasí

ČHMÚ varuje před povodněmi, platí i vysoký stupeň nebezpečí

Po příjemném víkendu, kdy jsme si užívali teploty přes dvacet stupňů, nás čeká mírné ochlazení. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty budou pohybovat mezi 15 až 19 °C, přidá se déšť i bouřky. Zároveň meteorologové vydali výstrahu právě před deštěm a také před povodněmi.

"V noci na úterý a v úterý přes den se v oblasti jižních Čech, Českomoravské vrchoviny, východních a severovýchodních Čech a Jeseníků vyskytnou vydatné srážky, místy naprší 30 až 60 mm, v Jeseníkách, Krkonoších a na Šumavě výjimečně kolem 70 mm. Déšť bude slábnout během úterního večera, v jižních Čechách až ve středu ráno," uvedli v pondělí po poledni meteorologové.

 

Vysoký stupeň nebezpečí pro vznik povodňové pohotovosti (2. stupeň) ČHMÚ vyhlásil pro okres Chrudim. Výstraha tu platí od úterního poledne na následujících 24 hodin.

 

Vydatný déšť experti předpovídají pro Jihočeský kraj (od pondělního večera do úterního rána). Od pondělní 22. hodiny do úterní 22. hodiny má vydatně pršet v celém Pardubickém kraji, na většině Vysočiny a Královéhradeckého kraje, v části Libereckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

 

Oblasti, který se varování meteorologů týká:

 

 

Od úterního poledne na dalších 24 hodin hrozí první stupeň povodňové aktivity pro celý Královéhradecký kraj a pro kresy Kutná Hora, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Jablonec nad Nisou, Semily, Havlíčkův Brod, Jeseník, Šumperk a Bruntál. 

 

Ještě v pondělí se teploty vyšplhají až na 26 °C, na horách se budou pohybovat kolem 16 °C. Bude skoro jasno až polojasno. Během dne se však začne počasí zhoršovat a obloha se zatáhne. Místy můžeme očekávat déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky.

 

Podobné počasí nás čeká také v úterý. Převážně bude zataženo, občas déšť nebo přeháňky. V Čechách pak srážky budou vydatnější. Na Moravě a ve Slezsku se k dešti přidají také bouřky. Večer pak začnou srážky ubývat. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, denní se budou pohybovat mezi 17 až 21 °C.

 

Ani ve středu se sluníčka nedočkáme, bude opět zataženo a déšť. Místy by mohly být srážky trvalejší. "Později odpoledne v Čechách od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti," uvedl ČHMÚ na svém webu. Nejnižší teploty se budou pohybovat od 13 do 9 °C, přes den pak bude 12 až 16 °C.

 

 

Ve čtvrtek se v noci ochladí až na 2 °C, a to hlavně na západě Čech. Ojediněle můžou přijít také přízemní mrazíky. V ostatních částech našeho území budou noční teploty 10 až 6 °C. Přes den bude polojasno až oblačno, na východě místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C.

 

Od pátku se začnou teploty opět zvyšovat. Převážně bude polojasno, během dne pak začne přibývat oblačnost hlavně v Čechách, kdy budou místy přeháňky nebo déšť. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C.

 

Pokud se chystáte o víkendu na výlet, uděláte dobře. Zpočátku se teploty budou pohybovat od 17 do 21 °C, postupně se však začnou navyšovat a čeká nás až 25 °C. Bude spíše polojasno až skoro jasno, přeháňky můžeme očekávat jen ojediněle.

reg TN.cz