počasí v Česku

Teplotní skoky mohou zamávat s naší imunitou. Lékaři se bojí šíření nemocí

Nemocný muž
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
15.2. 2021 15:15
Téma:

Českou republiku v posledních dnech sužují ohromné mrazy, na Šumavě teploty klesly až na -32 °C. Meteorologové však v následujícím období slibují výrazné oteplení, rozdíly mohou být i o více než 20 stupňů. Právě těchto výkyvů se obávají zejména lékaři.

Ve druhé polovině tohoto týdne se má podle předpovědi meteorologů výrazné oteplit. Rozdíly mohou být místy až 20 stupňů Celsia. Těchto teplotních skoků se ale obávají lékaři.


"Hrozí velký výskyt infekčních nemocí. V době, kdy se po světě šíří koronavirus, to není nic dobrého,“ míní praktický lékař Václav Šmatlák.

 


"Období mrazů zpomaluje šíření různých virových onemocnění, protože takové počasí pro ně není optimální. Oteplení však šíření zjednodušuje,“ přidává se šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.


Podle odborníků navíc mohou výrazné teplotní rozdíly oslabovat lidskou imunitu. "Pro imunitní systém jsou takovéto skoky ohromným šokem,“ doplnil Šonka. Lidé by proto svou imunitu měli posilovat a nepodceňovat také dostatečné oblékání.


"Hlavní je především prevence. Lidé by měli přijímat dostatečné množství vitamínů a tekutin. Důležité je také udržovat tělo v teple, protože chladno je venku stále,“ řekl Šmatlák.

 


Ohrožení výkyvy teplot jsou podle expertů především kardiaci a lidé s výrazně oslabenou imunitou. Odborníci však mají jasno v tom, že oteplení nijak nepomůže v boji s koronavirem. "Stejně jako nepomohly silné mrazy, ani oteplení nepomůže vyřešit problémy s covidem-19,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.


"Tato onemocnění se šíří za nějakých teplotních podmínek. Neočekávám, že dojde k nějakým dramatickým změnám,“ uzavřel epidemiolog Roman Prymula.

 

Podle odborníků je důležité zaměřit se na příjem vitamínů a minerálů. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz