Tuhé mrazy

Teploty spadly na -34 °C, mrazy už v Česku zabily šest lidí!

Téma:

Českou republiku dál svírají silné mrazy. V noci bylo opět nejchladněji na šumavské Rokytské slati. Teplota tam opět spadla pod mínus 34 stupňů. V příštích dvou dnech se mají největší mrazy přesunout na Moravu a Slezsko. Meteorologové slibují mírné oteplení až ve čtvrtek. Změna počasí ale zkomplikuje dopravu, hrozí totiž ledovky.

Teplota hluboko pod bodem mrazu trápila i pracovníky Horské služby v Krušných horách. "Vozidla Integrovaného záchranného systému, to znamená i naše, měla trošku problém v některých případech. Konkrétně my jsme měli problém se zamrzáním nafty," prozradil TV Nova Stanislav Kubeš z Horské služby.

 

Určitě se vyplatí do nafty při velkých mrazech přidávat aditiva. Kuriózně v neděli vyznělo vyhlášení nechladnějšího místa v republice. Prvenství obhájila šumavská Rokytská slať. Se 34,6 stupni pod nulou. Jde o stejnou teplotu jako sobotu.

 

Mráz ale dokáže i zabíjet. Od pátku si už u nás vyžádal šest obětí. V Praze zemřeli čtyři lidé, z toho tři bezdomovci, další dva lidé nepřežili mrazivé noci v Karviné a Brně.

 

 

Mezi sedm meteostanic v republice, kde naměřili více jak 30stupňový mráz se tentokrát nevtěsnala ta v Šindelové - v chladné kotlině Krušných hor. Ta se nakonec musela spokojit "jenom" s teplotou mínus 27,9 stupně Celsia.

 

Nejsilnější mrazy - kolem mínus dvaceti - mají v příštích dvou dnech zasáhnout Moravu a Slezsko. A to i nižší polohy. "Mírně oteplení očekáváme ve čtvrtek a pátek. Zároveň ale přijdou další komplikace na silnice. Bude se totiž vytvářet ledovka a očekáváme mrznoucí déšť," řekla TV Nova meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Lidé by si měli dát pozor na zamrzání vodoměrů a změna počasí může, jak varují vodohospodáři - způsobit havárie na potrubí.

 

 

Přírodního sněhu je teď opravdu dost a tak si o víkendu přišli na své nejen lyžaři na svazích, ale i vyznavači bílé stopy. Provozovatelé ski-areálů v celém Česku mají v terénu veškerou techniku na úpravu běžeckých tratí a stopy obnovují i několikrát denně.

 

Počet kilometrů upravených tras postupně přibývá. Běžkaři si teď přijdou na své i v dalších lyžařských areálech. Prim ale rozhodně hrají Beskydy. Ve Velkých Pavlovicích mají k dispozici až padesát kilometrů tras na dvanácti okruzích.

Související témata:
vbo, František Nyklas & Jiří Bydžovský TN.cz