Nejteplejší půlrok

Teplý podzim mate přírodu! Znovu rozkvetly jabloně a třešně

Téma:

Počasí letos nepřestává lámat jeden rekord za druhým. Podle statistik jsme zažili nejteplejší půlrok od začátku měření, tedy za posledních 243 let. Podzim je tak teplý, že na Znojemsku začaly kvést jabloně a třešně.

Sotva na jabloni dozrály poslední plody, na větvích se už znovu objevují bílé květy. Na Znojemsku se teď příroda chová, jako kdyby se vrátilo jaro. Kvetou i třešně, hrušně anebo jahody. Podle obyvatel se musela příroda zbláznit kvůli neobvykle teplému podzimu.

 

Před deseti lety napadlo v říjnu 24 centimetrů sněhu. Teď máme počasí jako ve Středomoří a příroda reaguje na teplotní změny po svém. Na vřesovištích se objevily koniklece a přímo v ulicích Znojma kvete šeřík.

 

Podle botaniků přešly stromy během parného léta do fáze vegetativního klidu, a když pak silněji zapršelo, najednou znovu ožily a teď se chovají jako na jaře. Tak teplý podzim už totiž Česko dlouho nezažilo. Ve středu padly teplotní rekordy na 43 místech.

 

Meteorologové potvrdili, že statistiky se přepisovaly i ve čtvrtek. Počasí se chová, jako kdyby bylo ještě září. "Jsme tak sedm, osm stupňů nad těmi běžnými teplotami," informoval meteorolog Miloslav Hradil.

 

 

Výsledky dlouhodobého měření dokonce potvrzují, že máme za sebou nejteplejší půlrok od konce 18. století. Od dubna do září byla průměrná teplota 20,1 stupně.

 

"V dalších dnech bude takové postupné ochlazování, to znamená, že každý den ten jeden stupeň ubere," doplnil Hradil. Podle předpovědi letošní babí léto vydrží ještě minimálně týden a mrazy jsou zatím v nedohlednu.

Související témata:
Josef Svoboda/epa TN.cz