Paraguay

Teprve jedenáctiletá dívka porodila dítě. Měl ji znásilnit nevlastní otec

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 6. 7. 2020
Téma:

Dívka z Paraguaye se v jedenácti letech stala matkou. Otcem dítěte je údajně dívčin otčím, který měl svou nevlastní dceru znásilnit. Když se těhotenství potvrdilo, chtěla jít dívka na potrat. To paraguayské úřady nedovolily.

Dívka porodila zdravou holčičku, na svět přišla císařským řezem. Dívenka měla otěhotnět již ve svých deseti letech, poté, co ji znásilnil nevlastní otec. O svolení k potratu žádala její matka i paraguayské humanitární organizace.

 

Úřady ale nakonec dívku donutily k porodu. Nesplňovala podmínku, za které je v Paraguayi povoleno podstoupit interupci – těhotenství totiž přímo neohrožovalo její život. Případ odstartoval vlnu nepokojů.

 

 

Dívčin 42letý otčím je aktuálně ve vězení, kde čeká na soud. Že by svou nevlastní dceru znásilnil popírá a prohlašuje, že pro dokázání své neviny podstoupí test otcovství. Dívčina matka byla obviněna z nedbalosti.

 

Novorozenci i jeho mladičké matce se podle tamních lékařů daří dobře. Bohužel se nejedná o jediný případ v zemi. "V nemocnici čekají další dvě dvanáctileté dívky a několik dalších teenagerů. Bojují. Musíme investovat do vzdělání," řekl Mario Villalba, lékař z Nemocnice královny Sofie v Asunciónu, hlavním městě Paraguaye.

 

 

Tím, že tamní úřady zakázaly dívce potrat, rozčílily skupiny bojující za lidská práva po celém světě. Podle odborníků z OSN paraguayská vláda nedokázala dívku ochránit. Amnesty International zhodnotila, že rozhodnutí donutit 11leté dítě k porodu je nelidské.

 

Podle Světové zdravotnické organizace je riziko úmrtnosti nejvyšší u dospívajících dívek mladších 15 let. Komplikace v těhotenství a při porodu jsou prý hlavní příčinou smrti dospívajících dívek v rozvojových zemích.

TN.cz