Pákistán

Tereza H. stráví další Vánoce v cele, její odvolání se opět odkládá!

Tereza H.
Zdroj: Profimedia
Tereza H.
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 15:20
11.12. 2020 13:53
Téma:

Češka Tereza H., kterou pákistánské soudy poslaly loni na jaře na více než osm let do vězení za pašování drog, stráví letošní Vánoce opět v cele. Proti verdiktu se sice už loni odvolala, jenže soud odvolání stále neprojednal. I nyní se musela mladá Češka smířit s dalším odkladem.

"Podle informací naší ambasády, která je v kontaktu s advokátem české občanky, se v tuto chvíli stále čeká na stanovení mimořádného termínu pro odvolací soud. Ten byl z původního data 15. září 2020 odložen. Zatím na neurčito," uvedla na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

 

Důvodem je podle ní to, že pákistánská justice je aktuálně zavalená a řeší velký nápor případů. Ten je nejspíš daný tím, že tamní soudy na jaře kvůli pandemii koronaviru přerušily práci. Už tehdy se mělo odvolání Terezy H. projednávat, ale líčení kvůli nákaze padlo.

 

"Zastupitelský úřad zůstává s vězněnou Češkou nadále v kontaktu prostřednictvím honorárního konzula v Láhauru, který do věznice pravidelně dochází a doručuje jí balíčky od rodiny," doplnila Štíchová.

 

 

V médiích se sice nedávno objevily zprávy o tom, že pákistánské úřady chystají rozsáhlou amnestii vězněných žen, z vyjádření ministerstva nicméně jasně vyplývá, že amnestie buď zatím nevstoupila v platnost, nebo se Terezy H. netýká.

 

Pákistánské soudy přitom mladou Češku, u níž celníci objevili při kontrole na letišti na začátku ledna 2018 skoro deset kilo heroinu, poslaly na osm let a osm měsíců do vězení už v březnu 2019. Na projednání odvolání tak Tereza H. čeká už déle než rok.

 

Loni v červnu vězněnou mladou Češku navštívili ve vězení poslanci:

 

TN.cz