První slova

Tereza se po rozsudku zhroutila! "Co jsem udělala?" vzlykala

Terezu Hlůškovou, kterou poslal pákistánský soud na osm let a osm měsíců do vězení, verdikt naprosto zdrtil. Z jednací síně odcházela v slzách a na otázky novinářů odpovídala jen s obtížemi. Rozsudek prý nechápe, tvrdí, že nic neudělala.

Češka čekala na rozsudek ve vazební věznici v pákistánském Láhauru více než rok. Stále doufala v to, že ji soud osvobodí a brzy se vrátí do Česka. To se ale nestalo a Tereza se okamžitě po vynesení rozsudku, který ji poslal na osm let a osm měsíců za mříže, rozplakala.

 

Nepřestala brečet, ani když ji několikačlenná eskorta odváděla zpět do věznice. Jakmile vyšla z budovy soudu, obklopili Terezu pákistánští novináři a křičeli na ni své otázky. Zdrcená Češka se ale zmohla jen na pár slov. "Co jsem udělala? Nechápu to," prohlásila.

 

Až po chvíli se na naléhání novinářů trochu víc rozpovídala. "Víte, že jsem si prožila těžké časy. Strávila jsem 15 měsíců v cele, i když jsem nic neudělala, a teď dostanu osm let a osm měsíců," vzlykala Tereza a zakrývala si oči, které měla plné slz.

 

Podívejte se na Terezino vyjádření po verdiktu:

 

Kromě trestu, který si má Češka za pašování drog odpykat ve vězení, by měla zaplatit také pokutu ve výši 113 tisíc pákistánských rupií, což je zhruba 18 tisíc korun. Zatím není jasné, zda se Tereza proti rozsudku odvolá, naději na vydání do Česka je ale téměř nulová.

 

 

Soudní proces se v Láhauru vlekl více než rok a provázely ho četné odklady. Nejčastějším důvodem odročení byla nepřítomnost svědků, státního zástupce, obhájce či přímo soudce. Občas byly důvody z evropského pohledu kuriózní - jednou byl kupříkladu soud odročen kvůli kriketovému turnaji.

 

Dnes 22letou Terezu Hlůškovou zadrželi celníci na letišti v pákistánském Láhauru 10. ledna 2018. V kufru policisté objevili devět kilo heroinu, které měla podle nich Tereza dopravit do Spojených arabských emirátů a odtud do Irska. Tereza vinu odmítala, o drogách v kufru prý nevěděla.

 

epa TN.cz