kolik dostane?

Tereze se může trest prodloužit! Žalobce se chce odvolat

V Pákistánu odsouzená Češka Tereza Hlůšková bude ve vězení možná delší dobu než jen vyměřených 8 let a 8 měsíců. Státnímu žalobci se totiž její trest zdá příliš mírný a chce se proti rozhodnutí soudu odvolat.

Tereza spoléhala na to, že vězení opustí. Po verdiktu ale propukla v pláč. Už tušila, že ji nečeká žádný luxus. "Osm let a osm měsíců v takových podmínkách, v jakých ten trest bude muset odsedět, není nic příjemného," potvrdil bezpečnostní expert Andor Šándor.

 

Už teď smí u sebe mít jen minimum věcí. Vězení, kde trávila čas už před rozsudkem, je přeplněné. Ženy tam mají k dispozici jen pár umýváren s toaletami.

 

"Bude mezi lidmi úplně jiného kulturního okruhu. Já netvrdím, že musí konvertovat k Islámu, ale v jistých situacích by jí to pomohlo," prozradil Šándor.

 

Téměř třetina žen v láhaurském vězení sedí za vraždu, další za pašování. V pákistánských věznicích se nelegálně užívají drogy, jehlami se také tetuje a šíří se virus HIV.

 

 

"Všechno bude záležet na tom, zda si ten ředitel věznice dá práci a dá jí do takové cely mezi takové ženy, se kterými si sednou, nebo mu to bude jedno a prostě jí někam pošle," myslí si Šándor.

 

Do jakého vězení a cely se dostane, bude pro Terezu zásadní. Ona i její advokát sice stále spoléhají na odvolání, uvažuje o něm ale i žalobce.

 

"Chtěl bych, aby jí soud udělil maximální trest, tedy odnětí svobody na doživotí s dolní hranicí trestní sazby 25 let. Jde o závažný zločin pašování heroinu a Tereza dostala trest jako by u sebe měla pouze surové opium," citoval deník Blesk žalobce Aftaba Ahmeda.

 

"On se na ten případ dívá nehysterickýma očima. Deset kg heroinu je prostě deset kg heroinu, a to je prostě problém," myslí si Šándor o chování žalobce. Upozorňuje, že v regionu může za takový zločin člověk dostat klidně trest smrti.

 

 

"Ministerstvo zahraničních věcí aktuálně prověřuje, za jakých podmínek by mohlo dojít k převezení Terezy k nám do Česka," dodal mluvčí ministerstva zahraničí Robert Řehák.

 

Pokud Tereza zažádá o odpykání trestu v Česku, bude to podle odborníků problém. Česká republika totiž nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o vzájemném vydávání vězňů.

vbo, Kristýna Šimánková TN.cz