Útok na následníka trůnu

Terorista chtěl smrt prince George! Od soudu si odnesl doživotí

Husnain Rashid, Princ George
Zdroj: Profimedia
Husnain Rashid (vlevo) a Princ George

Britský soud poslal na doživotí do vězení stoupence Islámského státu Husnaina Rashida. Podle policistů se snažil přimět stoupence teroristické organizace, aby zaútočili na čtyřletého následníka trůnu, prince George. Rashid jim posílal adresu školy, kam George chodil!

Soudce byl ke dvaatřicetiletému muži nekompromisní. Rashid dostal doživotí, propuštěn může být až nejdříve po 25 letech. "Ta zpráva byla jasná. Poskytoval jste jméno a adresu školy prince George a instrukce, že by prince George a další členové královské rodiny měli být bráni jako potencionální cíl," řekl soudce Andrew Lees.

 

Útok na George nebyl jediný, který Rashind podněcoval. Vyzýval také k otrávení zmrzliny a ovoce kyanidem nebo k útokům na fotbalové stadiony v Británii i během mistrovství světa v Rusku. Podle televize SkyNews chystal také vlastní on-line magazín, v němž chtěl poskytovat návody na teroristické útoky. Cílem měla být i židovská komunita ve Velké Británii.

 

Rashid, nezaměstnaný programátor, se chystal do Sýrie, aby se přidal k teroristické skupině. Teroristům poskytoval návod, jak vyrobit bombu nebo sestřelit letadlo.

 

Podle soudu měl Rashid vyzývat lidi na sociálních sítích, aby "bojovali a prolili krev těch opic ve vaší zemi," uvedla SkyNews. "Začněte se chystat, začněte hledat cíle, začněte monitorovat přístupové a únikové cesty, začněte připravovat nástroje a zbraně/výbušniny" napsal Rashid.

 

 

Policisté si pro něj přišli v listopadu loňského roku. K terorismu měl jiné podněcovat po celý rok 2017. Nejprve tvrdil, že je nevinný. V květnu se ale k trestným činům přiznal.

 

Podle vyšetřovatele, superintendanta Willa Chattertona šlo o velmi závažný případ. "Odhodlání tohoto muže poskytovat podporu a pomoc a podněcovat teroristy k útoku mělo kolosální rozměr. Připravoval on-line magazín pro džihádisty s radami, jak útočit nožem, autem a produkty, které koupíte v obchodě," upozornil Chatterton.

 

Rashid podle něj navíc vytvářel zabezpečené kanály určené ke komunikaci s příznivci, oslavoval minulé útoky a navrhoval nové cíle. Podle deníku Independent policisté v Británii každý měsíc zmaří jeden teroristický útok.

vbo TN.cz