Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tragédie na Novém Zélandu

Teroristé útočili v mešitách a vysílali to živě! Zemřelo 49 lidí

Zdroj: TV Nova

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo dnes větší množství lidí. Informovala o tom místní policie, která zadržela tři muže a jednu ženu. Podle policistů šlo zřejmě o dobře organizovanou akci a zadržení měli v autech připravené výbušniny. Při útoku zemřelo nejméně 49 lidí. Dalších 47 osob je zraněných, z toho 20 vážně.

V ulicích jsou desítky sanitek a policistů. Jinak se ale čtyřsettisícový Christchurch po střelbě ve dvou mešitách proměnil v město duchů. Policie po útoku uzavřela školy i nemocnice a vyzvala obyvatele, aby nevycházeli. Tuto výzvu později odvolala.

 

Podle svědků přišel střelec do mešity v centru města v době modliteb a začal střílet. Poté odešel a zaútočil na další. V té době bylo v mešitách nejméně tři sta věřících.

 

Takhle probíhalo zatýkání jednoho z teroristů:

 

Události na Novém Zélandu jsme sledovali online:

On-line reportáž

Teroristický útok na Novém Zélandu

13:47

Prezident Miloš Zeman dnes zaslal generální guvernérce Nového Zélandu Patsy Reddyové kondolenci, v níž útok odsoudil a vyjádřil soustrast rodinám obětí. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch, která si vyžádala desítky obětí na životech. Rád bych Vás ujistil, že Česká republika tento teroristický útok důrazně odsuzuje. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké uzdravení," napsal v kondolenci.

13:42

Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který se přihlásil k dnešnímu útoku se inspiroval ultrapravicovým norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Uvedl to ve svém 73stránkovém manifestu.

13:25

Prezident Trump na twitteru vyjádřil "nejvřelejší soustrast" Novozélanďanům. "Tak nesmyslně zemřelo 49 lidí a tolik jich bylo vážně zraněno. Spojené státy stojí při Novém Zélandu ve všem, co můžeme udělat. Bůh žehnej všem," napsal Trump.

 

"Bylo tři čtvrtě na dvě, když začala střelba, když přišel dovnitř. Já toho muže neviděl, protože jsem se schoval za lavičku a modlil se, abych přežil. Byl poslední, kdo do mešity přišel. U dveří jsem pak viděl spoustu mrtvých." popsal jeden ze svědků Ramzan Alí.

 

 

List New ZealandHerald uvádí, že se střílelo v mešitách Al Noor a Linwood Masjid v centrální části města. Střelec si čin dokonce nahrával a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci, uvedl deník. Nahrávku zobrazující brutální vraždění jsme se rozhodli nezveřejnit.

 

 

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. "Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov," dodala premiérka Ardernová, která je na cestě z metropole Wellingtonu do Christchurche ležícího na druhém, Jižním ostrově.

 

Premierka Ardernová uvedla, že se jednalo o extrémistu a násilného krajně pravicového teroristu. Podle médií jde o osmadvacetiletého Australana Brentona Tarranta.


110

GALERIE: Teroristický útok na Novém Zélandu

Zdroj: ČTK

Teroristický útok na Novém Zélandu - 1

Hodnocení:


 

Na ranní tiskové konferenci premiérka potvrdila, že při násilném útoku zemřelo 40 lidí. Dalších dvacet osob bylo vážně zraněno. Dále dodala, že zadržené před útokem nesledovala policie ani tajné služby. Později počet obětí narostl na 49.

 

"Policisté nalezli dvě výbušniny připevněné na vizidlech, které zneškodnili," doplnila Ardernová.

 

 

Do jedné z mešit měli namířeno i členové bangladéšského národního kriketového týmu, kteří jsou na Novém Zélandu kvůli sérii mezinárodních zápasů. Jejich plánované další utkání s domácí reprezentací bylo kvůli tragédii zrušeno.

pan tn.cz / ČTK