upozornění

Tesco prodávalo nebezpečný čaj. Vyvolává smích, pláč i halucinace!

Potraviny - zelený čaj, citron
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nevyhovující čaj v prodejnách Tesco. Obsahuje tropanové alkaloidy, které jsou nebezpečné především pro děti a starší lidi.

Čaj s tropanovými alkaloidy prodával řetězec Tesco pod názvem „TESCO MIX OF HERBS bylinný čaj, porcovaný“. Minimální trvanlivost čaje je do května příštího roku. 


Laboratorní analýza SZPI potvrdila přítomnost atropinu a skopolaminu. Jedná se o tropanové alkaloidy se známými negativními účinky na lidské zdraví a v potravinách nesmí být vůbec přítomny.

 

 

Atropin má halucinogenní účinky a je obsažený například v  rulíku, mandragoře nebo durmanu. Vyvolává sucho v ústech, zvýšenou teplotu, roztažení zorniček nebo zrychlení srdeční činnosti. Člověk se po požití bezdůvodně směje nebo pláče a může trpět halucinacemi, které si většinou po vystřízlivění nepamatuje.

 

Skopolamin je podobný atropinu, je ale jedovatější a má asi pětkrát nižší toxickou dávku než atropin. Vyvolává mimo jiné poruchy paměti a neschopnost úsudku.

 

 

"Čaj není vhodný k lidské spotřebě a to především v případě dětí a starších lidí a inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci uvedené šarže," informoval mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.SZPI zároveň zjištění vložila do evropského systému rychlého varování RASFF. "Kontrolované osobě bylo uloženo opatření k okamžitému stažení předmětné šarže ze všech svých provozoven a bude s ní zahájeno správní řízení o uložení sankce," dodal Pospíchal.

 

Tesco už tyto čaje stáhlo z prodeje a zákazníkům se omluvilo. "Výrobky je možné vrátit na oddělení informací," uvedlo na svých stránkách.

Související témata:
sik TN.cz