Kontrola dTestu

Test čističů koupelen: Některé nenávratně poškozují povrchy!

Téma:

Čisticí prostředky s rozprašovačem sice mohou pořádně ušetřit čas při úklidu, jak si ale skutečně poradí se všemi koupelnovými nástrahami? Na 15 těchto prostředků se zaměřila nezávislá spotřebitelská organizace dTest. A výsledek? Ne všechny prostředky si troufají na rez nebo zbytky mýdla a některé dokonce nenávratně poškodily povrchový materiál.

V oblasti koupelnových čisticích prostředků jsou aktuálně trendy ty s rozprašovačem. Spotřebitelům vyhovuje především rovnoměrné nanášení nebo to, že se prostředek dostane skutečně všude. Pak ho po době působení stačí jen opláchnout trochou vody a tím se tak šetří litry vody, které byste jinak na důkladné čištění potřebovali.

 

Právě na pohodlné rozprašovací koupelnové čističe se zaměřili redaktoři spotřebitelského časopisu dTest. "Nakoupili jsme 15 prostředků značek více i méně známých a jako obvykle jsme do výběru zařadili i několik ekologických přípravků. Čistící schopnosti jsme testovali na dlaždicích zašpiněných směsí škrobu a vápenatých solí, která vytvořila stopy připomínající vodní kámen, dále škrobem s tukem, mýdlem a směsí škrobu se rzí," popsala způsob testování Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.


Špatný výběr může způsobit více škody než užitku


Obaly všech testovaných přípravků slibovaly odstranění běžných druhů nečistot, zejména vodního kamene a mýdla. Jak ale nezávislý test odhalil, až na jednu výjimku nejsou testované přípravky vhodné na úklid mramoru a vápence.

 

 

"Čističe jsou totiž kyselé a povrch zmíněných kamenů by mohly nevratně poškodit. Ze stejného důvodu je použití některých výrobků vyloučeno i při čištění starých smaltovaných povrchů a pozlacených nebo postříbřených vodovodních kohoutků," upozorňuje Hana Hoffmannová. Pohledu inspektorů v laboratořích neunikly ani rozprašovací hlavice na lahvích. Všechny trysky se daly pootočením koncovky uzavřít. Většina hlavic umožňovala zvolit, zda bude přípravek stříkat jemným proudem, nebo sprejově.


Vodní kámen a tuk nejsou problém


Odstranit vápenaté usazeniny dokázaly výrobky bez jediného zaváhání a z testu si všechny odnesly velmi dobré známky. Podobně úspěšně si vedly i při boji s tukem. Zde získaly o něco horší hodnocení jen dva výrobky. Mýdlové usazeniny se ukázaly jako oříšek pro dva čističe. Po setření a opláchnutí dlaždic na nich stále zůstávaly viditelné zbytky mýdlového filmu. Naopak velmi dobře si s mýdlem poradil čistič značky Frosch, který si odnesl první místo i v celkovém hodnocení testu.


Je rez nepřekonatelnou překážkou?


Čtvrtou testovanou koupelnovou nečistotou byla rez, která na povrchu vytváří nevzhledné barevné pramínky. "Žádný z přípravků na etiketě explicitně neuváděl, že by rez dokázal odstranit. Zkoušku jsme proto provedli mimo soutěž a nezahrnovali ji do celkového hodnocení," říká Hana Hoffmannová. V této disciplíně příjemně překvapily hned dva čističe. Jedním z nich byl výrobek Q-Power z Teta drogerie, druhým pak Rossmann/domol Badreiniger citron.


Životní prostředí neotráví, ale oči si chraňte


Při výběru správného výrobku mnozí spotřebitelé upřednostní ekologickou variantu. V tomto testu se nezávislým certifikátem chlubilo celkem devět výrobků. Ze značek, které označují ekologicky šetrné produkty, se nejčastěji objevovala známka CleanRight. Ta potvrzuje, že výrobce postupuje v souladu se stanovenými pravidly udržitelnosti a společenské odpovědnosti.

 


Prostředek Go for Expert Eco friendly Bathroom Cleaner, který obsadil páté místo v celkovém hodnocení dTestu, jako jediný nesl značku EU Ecolabel. Tato certifikace se vyznačuje zvýšenými nároky na biologickou rozložitelnost a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Zároveň zakazuje nebo omezuje použití některých látek, například dezinfekčních biocidních látek, které mohou fungovat i dál v odpadních vodách.

 

"Zakázané či omezené sloučeniny jsme nalezli v šesti z 15 testovaných prostředcích," prozrazuje výsledky testování Hana Hoffmannová.


Co se týče toxicity pro vodní organismy, kterou rozpoznáte podle symbolu "otrávené" krajiny na obalu, měly všechny prostředky svědomí čisté. Deset prostředků neslo symbol vykřičníku nebo žíraviny, který upozorňuje na riziko poškození očí.

 

Celý přehled testu čističů najdou předplatitelé dTestu ZDE.

nor TN.cz