video testujeme

TEST JAHODOVÝCH JOGURTŮ: Ve kterém jsou opravdové jahody?

Téma:

Jogurty s jahodovou příchutí patří k těm nejoblíbenějším na trhu. Obsahují ale všechny opravdové jahody? Rozhodli jsme se to pro vás zjistit a třicítku jahodových jogurtů jsme poskytli k otestování našemu kulináři Petru Stupkovi.

Při nakupování jsme se snažili pokrýt pokud možno kompletní sortiment jahodových jogurtů na českém trhu. Tedy kromě těch, které zrají ve skle. Dohromady se nám nakonec sešlo rovných třicet jogurtů, z toho jedenáct z nich bylo smetanových. Ty jsme dali stranou a obě kategorie jsme nechali našeho kulináře Petra Stupku otestovat.

 

Ačkoliv se nám kulinář přiznal, že sám preferuje spíše kvalitní bílý jogurt s domácím džemem, byl zvědavý, jaké rozdíly mezi naservírovanými vzorky budou. Dlouhou dobu tak zkoumal a ochutnával jednotlivé vzorky, dělal si k nim poznámky a známkoval je jako ve škole.

 

 

Po otestování jogurtů byl Stupka mile překvapen přítomností jahod v jednotlivých vzorcích: "Z devatenácti nesmetanových jahodových jogurtů ve dvanácti z nich, tedy ve dvou třetinách, byly opravdu kousky jahod," radoval se Stupka. Celkově byl kulinář s kvalitou testovaných jogurtů poměrně spokojen.

 

 

Ne se všemi jogurty byl ale Stupka spokojen: "Mezi jahodové jogurty bych nezařadil vzorky číslo 8 a 5," začíná hodnocení kulinář. Jedná se o jogurty Tesco Value a Srdíčko od značky Zott, které tak skončily na posledním místě. "Nejsou v nich žádné jahody a chuťově i vůní to je takové zvláštní, nevím, jestli umělé, ale pro mě nedobré," vysvětluje své hodnocení Petr Stupka. Ve škole by tyto jogurty podle Stupky dostaly nedostatečnou, tedy pětku.

 

Dostatečnou, tedy čtyřku, dostaly od kulináře také dva jogurty, a to jahodové jogurty od značek Boni a Müller. Jogurt Boni obsahuje sice kousky ovoce, ale podle Stupky má zvláštní nepřirozenou příchuť. U jogurtu Müller zase chybějí požadované jahody. Trojku by ve školní lavici získala pětice jogurtů, a to Jogobella od Zotta, jogurt Korrekt z Globusu, jogurt krémový Hollandia, jogurt Clever z Billy a selský jogurt od Hollandie. "Tyhle jogurty jsou dobré, ale nevyčnívají z řady. Zklamáni ale určitě nebudete, když si je koupíte," hodnotí náš odborník.

 

 

Chvalitebnou, tedy dvojku, dostal jogurt Pilos z Lidlu, Ovocný jogurt jahodový Albert Quality, ovocný jogurt z Valašska, Strawberry Yogurt Tesco a Danone Plný jahod. Všechny tyto jogurty jsou výborné, ale mají jednu společnou vlastnost, a to že jsou velice sladké. "Ta sladkost zastírá tu přirozenou chuť jahod i toho jogurtu," vysvětluje Stupka.

 

A jsme u jedničkářů. Je jich opět pět, konkrétně Danone Activia jahodová, ovocný jogurt K-Classic z Kauflandu, Selský jahodový jogurt Olma, Jihočeský Nature jahodový jogurt od Madety a Selský jogurt Bio od značky Hollandia. "Všechny jsou výborné, mají kousky jahod a lehce nakyslou jogurtovou chuť," chválí Stupka. Absolutním vítězem je ale právě posledně jmenovaný Bio selský jogurt Hollandia. "To je premiant všech premiantů, protože vedle toho, že jsou v něm velké kusy jahod, tak ten jogurt má i výbornou strukturu, podle mého nejlepší jogurt v testu," hodnotí kulinář.

 

 

Samostatnou kategorií jsou jogurty smetanové, tedy ty, které v sobě mají osm a více procent tuku. "Bylo složitější je vyhodnotit, protože ten tuk tu a tam něco schová," vysvětluje Stupka. Až na dva vzorky ale byly všechny smetanové jogurty v testu dobré. Těmi, které neprospěly, byly jogurty Sanée od Zotta a Smetanový jogurt z mlékárny Kunín.

 

 

Na sdíleném druhém místě se ve smetanové kategorii tísní hned čtyři jogurty, a to Tesco jogurt s jahodami, Choceňský smetanový jogurt, smetanový jogurt z Valašska a smetanový jogurt Krajanka. Jsou dobré, ale nejsou tolik jogurtové, jako spíše smetanové. A vítězové smetanové kategorie si jsou všechny velmi podobné, jsou v nich jahody, jsou smetanové a podle Stupky velmi dobré. Konkrétně se jedná o jogurt Florian od Olmy, Creamy Yogurt K-Classic z Kauflandu, Creamy Yoghurt Billa, jogurt smetanový Pilos z Lidlu a Smetanový jahodový jogurt Albert Quality.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

5 věcí, které jste nevěděli o jahodách

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz