kosmetické přípravky

Test krémů na ruce: Cena neodpovídá kvalitě, některé škodí hormonům!

Krém na ruce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 17. 10. 2019
Téma:

Výkyvy počasí, mýdla, agresivní saponáty - ruce denně vystavujeme nepříznivým vlivům, kvůli kterým pak máme podrážděnou či vysušenou pokožku. Organizace dTest proto otestovala krémy na ruce. Výsledky ukázaly, že ne vždy znamená vyšší cena kvalitnější výrobek. U jednoho krému dokonce odhalily látku, která může způsobovat hormonální problémy.

Spotřebitelská organizace dTest se zaměřila zejména na účinnost krémů na ruce, zkoumala ale i informace na obalech a škodlivé látky. Otestovala 25 přípravků běžně dostupných v supermarketech, lékárnách nebo sítích drogérií - každý z nich na dvaceti ženách ve věku mezi 25 až 67 lety.

 

Ženy po dobu dvou týdnů používaly testovaný krém dvakrát denně. DTest poté zkontroloval stav pokožky, aby zjistil, nakolik jsou ruce hydratované. "Hydrataci pokožky jsme v laboratoři měřili pomocí přístroje zvaného korneometr. Ten dokáže porovnat stav kůže před nanesením přípravku a po něm," uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

 

"Všechny testované produkty se o vaše ruce víceméně postarají - v laboratoři jsme v tomto ohledu nenarazili na vyloženého propadlíka," dodala Hoffmannová. DTest byl s účinky krémů spokojený, dobrovolnice ale příliš nadšené nebyly.

 

Hodnotily totiž také roztíratelnost, rychlost vstřebávání, vůni, lepkavost či pocit hladkých rukou. Přestože krémy dokázaly hydratovat a udržet v pokožce vodu, žádný z nich nedostal nejvyšší známku. Některé příliš lepily, jiné zanechávaly ruce mastné.

 

 

Některé ztratily body za zavádějící informace na svých obalech, kde tvrdily, že jsou hypoalergenní nebo dermatologicky testované. V obou případech chyběly podmínky, za jakých krémy splňují tato tvrzení. Podle dTestu je to tudíž marketingový trik.

 

Jeden z krémů dokonce obsahoval endokrinní disruptory, které mohou nepříznivě ovlivnit přirozené fungování hormonálního systému. "Na endokrinní disruptor, konkrétně propylparaben, jsme narazili pouze v olivové Induloně," uvedla Hoffmannová. Kvůli tomu dostal krém špatné hodnocení.

 

Dobrou zprávou však podle Hoffmannové je, že se v žádném z přípravků neobjevila látka buthylphenyl methylpropional, která může být nebezpečná a dráždivá a patří mezi alergeny.

 

Který z krémů si v testu vedl nejlépe? Výsledky ukázaly, že vyšší cena nemusí vždy znamenat kvalitu. Na prvním místě se umístil přípravek Garnier Intensive Care Repairing Hand Cream, který patří spíše mezi ty levnější. V celkovém hodnocení dostal 86 % - o ruce pečuje velmi dobře, snadno se roztírá, relativně rychle se vstřebává a zanechává pocit hebkých rukou. Je parfémovaný a obsahuje 10 alergenů. Je vhodný na poškozenou pokožku.

 

 

Ze známých a běžně dostupných značek zabodovala také například Nivea. Přípravek Nivea krém na ruce Intensive mandlový olej se umístil na třetím místě se 75 %. Nejvyššího hodnocení dosáhl v dávkování, roztíratelnosti, rychlosti vstřebávání, konzistenci, vůni, pocitu hydratace a pocitu hladkých rukou. Je rovněž parfémovaný, alergenů obsahuje ale "pouze" šest. Vhodný je na suchý typ pokožky.

 

Nejhůr si ze všech testovaných přípravků vedl Weleda citrusový krém na ruce a nehty, který paradoxně patří mezi ty dražší. Zatímco výherce od Garnier stojí 67 korun a jeho objem je 100 ml, za propadlíka od Weledy zaplatíte 221 korun a v tubě je ho pouze 50 ml.

 

Krém od Weledy dostal v celkovém hodnocení pouze 49 %, což je ale podle dTestu pořád uspokojivé. Hydratuje relativně dobře, nemá ale příliš dobrý vliv na fungování kůže. Dost špatně si vedl i v hodnocení dobrovolnic. Špatně se roztírá, vstřebává se pomalu, konzistence je příliš hutná, je lepkavý, vůně není příliš příjemná a především zanechává ruce mastné. Obsahuje pět alergenů, je parfémovaný. Používá se na suchou pokožku. Na kompletní výsledky testu se můžete podívat ZDE.

 

GALERIE: Krémy na ruce

1
/
3
Zdroj: dTest
Krémy na ruce - 1

Související témata:
TN.cz