Cestovní semafor

Test, nebo karanténa. Chorvatsko možná spadne mezi rizikové země!

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová, Klára Pospíšilová
Publikováno 25. 8. 2020
Téma:

Chorvatsko by mohlo být od září na seznamu rizikových zemí. Pro turisty z České republiky by to znamenalo po návratu povinnost testování na koronavirus nebo povinnou karanténu. Rozhodnutí zveřejní ministerstvo zdravotnictví tento pátek.

Po Rumunsku a Španělsku by se v pátek na vládním semaforu mohlo červeně rozsvítit také Chorvatsko - země, kterou během prázdnin navštívily tisíce Čechů a další se tam chystaly se začátkem školního roku.

 

"Víme o tom, že se vyjednává o té možnosti," potvrdil mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

 

Podle hygieniků je v současné době daleko jednodušší se koronavirem nakazit v Česku než v zahraničí. V období od prvního července do 19. srpna si nemoc Covid-19 z Chorvatska přivezlo 142 lidí. V České republice se přitom nákaza potvrdila za stejné časové období u téměř devíti tisíc pacientů.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví prý zatím jasně rozhodnuté není. Konečné slovo bude mít pracovní skupina, která o osudu Chorvatska, ale i dalších zemí, povede debatu ve čtvrtek.

 

Kam jinam by mohli Češi jet, pokud dostane Chorvatsko "červenou"? Více v reportáži: 

 

 

 

"Uvidíme, skutečně. Ta data chceme mít co nejčerstvější. Zrovna tato země oproti jiným bude mít dopady na české turisty," zamýšlí se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Chorvatsko už ze seznamu bezpečných zemí vyřadila například Velká Británie. Řada britských turistů proto raději svou dovolenou ukončila předčasně, aby se vyhnuli karanténě.

 

 

"Jsme opravdu zklamaní, že jsme museli zkrátit dovolenou. Bylo hodně hektické se dostat včas na letiště a stihnout si koupit letenky," popsal rozladěný Robert.

 

Počty nakažených rostou i v Česku - třeba Rakušané kvůli tomu zvažují, že nás označí za rizikovou zemi.

 

K situaci nejen v Chorvatsku promluvil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Poslechněte si ho:

 

pez TN.cz