trvanlivá pochoutka

Test salámu Vysočina: Tři byly málo vysušené, další lhal na obalu

DTest testoval salámy Vysočina
Zdroj: Profimedia, dTest
Ilustrační foto
Téma:

Trvanlivé salámy jsou častými společníky cestovatelů na výletech přírodou. S nadcházejícím teplým počasím se spotřebitelská organizace dTest vrhla na testování salámů Vysočina. A hned čtyři propadly.

Tři vysočiny byly podle testu nedostatečně vysušené. Trvanlivé salámy musí při teplotě 20 °C vydržet 21 dní. Na výdrži salámu se podílí mimo jiné také vysoušení. Ve vodě se totiž objevují nežádoucí mikroorganismy, tedy čím méně vody, tím méně prostotu pro jejich výskyt.


"Šlo o nekrájené salámy značek Bivoj, Penny/Řezníkův talíř a Steinhauser. Všechny si za překročení vyhláškového limitu aktivity vody odnesly celkově nedostatečné hodnocení,“ zhodnotila šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.


Při hodnocení se také kontrolovaly údaje uvedené na etiketě se skutečným stavem. A kromě jednoho případu souhlasily údaje naměřené v laboratoři s tím, co bylo uvedené na obalu.

 


"V salámu Krahulík Vysočina Hodice 1967 laboratoř naměřila místo slibovaných 133 g masa na 100 g salámu jen 116 g. Tento výrobek navíc zákazníka nepravdivě informoval i o obsahu tuku,“ sdělila Hoffmannová. Testem si prošlo celkem 20 různých salámů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz