Zdravě se jen tváří

Test snídaňových cereálií: Místo vlákniny jen cukr a tuk

Snídaně
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
14.1. 2020 16:54
Téma:

Snídaňové cereálie snídá řada Čechů, protože je to rychlé, levné a doufají, že i zdravé. U kupovaných směsí ale spíše než na zdroj vlákniny a prospěšných tuků narazíte na přemíru cukru.

Nenechte se zmást obaly snídaňových cereálií, které evokují vyvážený životní styl a zdravý start dne. Spotřebitelská organizace dTest srovnala složení 28 snídaňových cereálií s ohledem na množství cukrů, tuků, vlákniny či přidaných vitamínů. U dvaadvaceti z nich tvořil podíl cukru více než pětinu objemu.

 

Pokud si ráno někdo sype do misky snídaňové cereálie v dobré víře ve zdravý start dne, ve většině případů se mýlí. Spotřeba těchto výrobků rok od roku stoupá, málokdo ale pečlivě zkoumá jejich skutečné složení.

 

„Srovnali jsme české i zahraniční produkty a nezapomněli jsme ani na privátní značky obchodních řetězců. Celý výběr jsme doplnili třemi výrobky zakoupenými v Německu. Zajímalo nás hlavně to, zda první místa obsadí produkty prezentující se jako zdravější, a teprve za nimi se ocitnou oblíbené kakaovo-čokoládové cereálie. Předmětem našeho zkoumání byly uvedené výživové údaje, složení a také certifikace produktů,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Jak které produkty v jejich testu obstály, se můžete podívat zde.
 

 

S ohledem na to, že se cereálie prezentují jako zdravá snídaně a jsou často nabízeny i dětem, bylo nemilým překvapením množství cukru, a to i u zdravěji se tvářících variant. Jako největší „cukrová bomba“ se ukázaly mušličky Bona Vita Choco Shells s 38 gramy cukru ve 100 gramech výrobku. O něco lépe – s 33 gramy cukru/100 g – dopadly Bona Vita Čtyřlístek Obilné čtyřlístky s kakaem. Naopak nejnižší obsah cukru byl uveden u Organic Bio Rye Flakes od lotyšské společnosti Milzu.

 

Hlídat nejen množství cukru v potravinách vám pomohou i různé mobilní aplikace. V reportáži se podívejte, jak fungují.

 

 

Produkt Milzu! Organic Bio Rye Flakes za 89,90 Kč se stal celkovým vítězem testu. Na pět nejlepších testovaných produktů se můžete podívat v následující galerii.

 

GALERIE: Testované cereálie

1
/
5
Zdroj: dTest
Testované cereálie - 3 ; 1. místo: Milzu! Organic Bio Rye Flakes

 

Světová zdravotnická organizace doporučuje denně zkonzumovat nejvýše 25 gramů přidaného cukru, což je zhruba 6 čajových lžiček. Pokud je dlouhodobý příjem cukru vyšší, hrozí řada zdravotních rizik od obezity a cukrovky přes inzulinovou rezistenci až po metabolický syndrom. „V seznamu použitých surovin se často může cukr ukrývat i pod jinými názvy, jako je například fruktóza, glukóza, maltodextrin či glukózo-fruktózový sirup. Směrodatná je proto hodnota celkového obsaženého cukru v tabulce výživových hodnot,“ radí Hana Hoffmannová.

 

Od snídaňových cereálií lidé automaticky očekávají alespoň nějaký obsah vlákniny, která je pro lidský organismus prospěšná. Upravuje trávení tuků a sacharidů a pomáhá střevům lépe fungovat. Na etiketách srovnávaných výrobků jsme však na nijak zásadní množství vlákniny nenarazili. Vyzdvihnout lze pouze výrobek Bona Vita Dobrá vláknina, který obsahoval nejvíce vlákniny, konkrétně čtvrtinový podíl.

 

Při výběru je dobré poohlížet se také po obsahu bílkovin, které přispívají k pocitu sytosti. Obecně se doporučuje vybrat produkt, který obsahuje alespoň 10 gramů ve 100 gramech, na etiketách srovnávaných cereálií dTest bohužel mnoho bílkovin nenašel.

 

 

Ani u snídaňových cereálií nelze opomenout obsah tuku, který je důležitým zdrojem energie a nezbytným pomocníkem při vstřebávání některých vitamínů. Podle deklarovaných údajů se obsah tuku ve srovnávaných výrobcích pohyboval nejčastěji mezi 1,7 až 5 gramy. Tuk jako takový zastupoval slunečnicový nebo řepkový olej. Pouze jeden ze srovnávaných produktů, Druid Jogurtové kroužky s kokosem, obsahoval ztužený kokosový a řepkový tuk v množství 34 gramů, a byl tak sedmkrát tučnější než ostatní porovnávané cereálie. Pokud v cereáliích chcete

 

Samostatnou kapitolu představují cereálie s čokoládovou nebo kakaovou příchutí, a to zejména pro jejich oblíbenost u dětí. V tomto případě doporučujeme sledovat obsah kakaa – čím je jeho podíl vyšší, tím lépe. U srovnávaných výrobků si nejlépe vedly Čoko mušličky z Penny a hvězdičky Star Wars od Kellog´s s devíti procenty kakaa.

 

Jak snídaňové cereálie správně vybírat? Podívejte se na několik praktických tipů na další stránce.

1
2
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz