šokující výsledky

Toaletní papír u nás a v zahraničí? I tady jsou velké rozdíly!

Toaletní papír
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Kvalitní toaletní papír je základem každé domácnosti. Jeho spotřeba roste, na každého Čecha připadá asi 8,5 kg toaletního papíru za rok. Možná vás překvapí výsledky průzkumu časopisu dTest, který testoval toaletní papíry u nás a v Rakousku.

"Do laboratoře jsme vyslali 17 značek třívrstvého nenavoněného toaletního papíru z českých obchodů. Dva vzorky, Lidl/Floralys a Billa, jsme pro srovnání koupili také na rakouském trhu. Privátní značka papíru z českého Lidlu dopadla o trochu lépe než z toho rakouského. Toaletní papír prodávaný pod značkou Billa v Česku ale dopadl o poznání hůře než jeho rakouské dvojče,“ shrnuje výsledky testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

 

Velmi zajímavá je situace s toaletními papíry, které řetězec Billa prodává pod svou privátní značkou Clever. Ani jeden ze dvou, které jsou v Česku k dostání nemohl být zařazen v testu. Český Clever toaletní papír má totiž vrstvy dvě a Clever toaletní papír recyklovaný má jen jednu. V rakouské Bille je však všechno jinak a papíry Clever ve stejném žlutém obalu jako v Česku a podobném fialovém obalu zakoupíte ve třívrstvém provedení

 

Možná vás zajímá, jak takové testování toaletního papíru probíhá. Laboratorní zkoušky probvěřují pevnost, savost a rozpustnost toaletního papíru. Do praktických zkoušek se zapojili dobrovolníci, kteří testovali papíry v domácím prostředí.

 

Ti pak hodnotili hebkost, příjemnost na dotek, vzhled, odolnost proti protržení, savost, soudržnost vrstev a trhání.

 

 

Nejlépe vyšel z praktických i laboratorních zkoušek papír Rossmann/Alouette Toilettenpapier. Nejvíc nespokojenosti vzbudila odolnost vůči protržení u papíru Q-Soft, kterou dobrovolníci ohodnotili pouze jako dostatečnou. Kvůli tomu si z těchto zkoušek odnesl nejhorší hodnocení ze všech.

 

Nasáknout vodu pak trvalo nejdéle papírům dm/Sanft & Sicher Toilettenpapier Recycling a Lidl/Floralys z Rakouska. Ve zkoušce rozpustnosti propadl papír Linteo Care & Comfort.

 

Kompletní přehled výsledků testu najdete ZDE.

kik TN.cz