Koronavirová pandemie

Testování na koronavirus je příliš divoké. EU volá po jeho sjednocení

Testování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 7. 9. 2020
Téma:

Rozpětí testovacích kapacit napříč členskými státy Evropské unie je podle Evropského parlamentu příliš široké. Po debatě s odborníky doporučuje, aby se počet provedených testů sjednotil. V současnosti se v EU provede 173 až 6000 testů na 100 tisíc obyvatel za týden.

Evropská unie chce, aby boj s koronavirovou pandemií probíhal koordinovaněji než na jaře. Jednou z oblastí, která je v sedmadvacítce roztříštěná, jsou testovací kapacity.

 

Každá z členských zemí pochopitelně testuje podle svých možností. To ale znamená, že někde je počet provedených testů dostatečný, jinde jich zase proběhne žalostně málo.

 

Podle zprávy Evropské parlamentu je rozpětí širší, než by bylo žádoucí. Za týden se v EU provede od 173 do 6000 testů na 100 tisíc obyvatel. Od toho se odvíjí i počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem. Ten se pohybuje od dvou do 176 infikovaných na 100 tisíc obyvatel týdně.

 

 

 

Ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonnová po schůzi Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin doporučila, aby se testovací kapacity v EU sjednotily. Každá ze zemí by měla provádět v přepočtu na 100 tisíc obyvatel obdobný počet testů.

 

V Česku se v posledních týdnech provede od 8 do 10 tisíc testů denně. Za neděli dokonce laboratoře hlásí rekordních 12 tisíc testů.

 

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání s šéfy krajských hygienických stanic uvedl, že se systém posiluje technicky i z hlediska počtu zaměstnanců. "Na dnešní videokonferenci se všemi řediteli hygienických stanic jsme probrali jejich kapacity a technické a personální potřeby. Hygieny mají naši maximální podporu. Posilujeme je personálně i technicky. Pomáhají jim medici lékařských fakult, armády, zapojujeme nelékařské pracovníky," napsal šéf resortu na twitteru.

 

"Uvedení testovacích kapacit v soulad je klíčel k získání lepších a lépe porovnatelných dat o koronaviru v Evropě," domnívá se Ammonová.

 

 

Na jednání výboru Evropského parlamentu rovněž zaznělo, že by se sedmadvacítka měla rovněž snažit předejít zákazům překračování vnitřních hranic občanům jiných členských států. V září zavřelo svoje hranice například Maďarsko v režimu s několika výjimkami zejména pro studenty.

 

Podle předsedy výboru Pascala Canfina se bude o testovacích kapacitách, ale také o připravované vakcíně ještě jednat s Evropskou komisí.

TN.cz