KORONAVIRUS

Testování v Liberci je chaos, tvrdí pacientka. Na test se nedostala

Tisíce lidí v Praze vzaly testovací místa útokem, čekali i několik hodin
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra
15.9. 2020 8:21
Téma:

“Na jediném odběrovém místě přede mnou bylo zhruba 200 lidí, kterým nikdo nepodal žádné informace,“ tak popsala čtenářka svou pondělní zkušenost s testováním v Liberci. Na test se nakonec ani nedostala. Do fronty ji přitom poslal její lékař, který u ní potvrdil příznaky koronaviru.

Do redakce TN.cz napsala rozhořčená čtenářka, kterou její lékař poslal s podezřením na Covid-19 na testování. Když pacientka přišla k odběrovému místu, byla nemile překvapená. “Na jediném odběrovém místě přede mnou bylo zhruba 200 lidí, kterým nikdo nepodal žádné informace. Byly plné tři ulice a ve 12 hodin byla situace stále stejná, přičemž mi bylo sděleno, že odběrové místo zavírá ve 13 hodin,“ uvedla čtenářka. Pacientce se nelíbilo, že lidé na místě stáli úplně zbytečně, a přitom je tam poslali jejich lékaři. Reakci liberecká hygiena zatím neposkytla.

 

 

Podle jiného čekajícího byla situace trochu jiná. Fronta byla sice dlouhá a čekalo se v ní dlouho, ale na každého se dostalo. “Vzhledem k velkému počtu žadatelů o testování byly hodiny prodlouženy a všichni co ve frontě stáli byli otestování a to kolem 15 hodiny odpoledne,“ uvedl čtenář TN.cz

 

Komplikovanou situaci v Liberci potvdili už v neděli záchranáři. V průměru vyjíždějí 150krát denně k lidem, kteří mají v kraji příznaky koronavirové infekce. „Upozorňujeme na to, že ten stav se může navyšovat a nemusíme to kapacitně zvládat,“ řekl mluvčí libereckých záchranářů Michael Georgiev. A napjatá situace je aktuálně také v tamější nemocnici. „Máme dva kritické momenty. Jedním z nich je odběrové stanoviště a tím druhým je oddělení klinické mikrobiologie,“ řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

 

 

Liberec přitom není jediným městem, kde si lidé na problémy s testováním stěžují. Asi největší komplikace jsou v hlavním městě. V Praze například v pondělí chvílemi vznikala dlouhá fronta na testování přímo na Václavském náměstí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že kapacity pro testování se stále navyšují a aktuálně v Praze zájemci seženou volné termíny. I přesto vyzval hlavně samoplátce, aby kapacity testovacích míst neblokovali zbytečně. “Měli by mít jasné důvody. Ale nemůžeme nikomu bránit, aby se otestovat nechal. Budeme se snažit kapacity dál navyšovat,“ uzavřel Vojtěch.

 

 

Problémy s odběry hlásí od úterního rána také z Příbrami. Kvůli velkému zájmu, budou nabírat pouze pacienty z okresu Příbram. Ostatní budou odkázáni na pracoviště z jejich spádové oblasti. “Důvodem, proč jsme museli přistoupit k tomu řešení, je skutečnost, že počet odběrů násobně překračuje kapacitu naší laboratoře. Nemůžeme si dovolit, aby vzorky čekaly na vyhodnocení příliš dlouhou dobu, při které by mohlo dojít k jejich znehodnocení,“ vysvětlil ředitel nemocnice Stanislav Holobrada. V příštích dnech by měl být v Příbrami spuštěný objednávkový systém a kapacity testování by měly být také vyšší.

TN.cz