historická událost

Těžba uranu v Česku skončila. Horníci vyvezli poslední vozík

Téma:

Těžba uranu v České republice dnešním dnem končí. V Rožné na Žďársku vyvezli horníci poslední vozík uranové rudy. V dolech teď bude probíhat výzkum pro úložiště radioaktivních odpadů a později budou zasypány.

Byl to unikát v Česku i v zahraničí - jediný fungující uranový důl v celé Evropské unii. Dnes symbolicky vytěžili horníci poslední vozík rudy a uzavřeli tak šedesátiletou historii těžby. Uranu už moc nezůstalo.

 

Pan Trojan byl mezi prvními, kteří tady fárali pod zem. Tehdy mu bylo pětadvacet let - v jeho partě nechyběli tři odsouzenci k smrti, farář a několik bývalých trestanců. "Chodili z výkonu trestu, ale to byli nejlepší pracovníci," vzpomíná dnes bývalý horník Ludvík Trojan.

 

 

Kdo šel pracovat do uranového dolu, riskoval život. Závaly každoročně usmrtily několik horníků. Pod zemí dýchali radioaktivní radon a uranový prach. Zkušený horník Trojan oslavil pětaosmdesáté narozeniny, ale následky pobytu v dole se podepsaly na jeho zdraví. "Dostal jsem se z toho. Jsem devatenáct let po rakovině," svěřil se.

 

Třetina jeho kamarádů prodělala rakovinu plic. I taková je cena za tisíce tun uranu, který dostali z podzemí do elektráren. Dneškem se historie dolu uzavřela. Horníci dostali výpověď a v dole Rožná zůstává posledních sto třicet zaměstnanců, kteří budou desítky let zametat stopy. Zůstaly tam zbytky rudy po těžbě, polorozpadlé budovy a stovky tun rezavého železa.

 

 

Pod zemí teď pracují vědci, kteří zkoumají úložiště radioaktivních odpadů. Plány na vybudování zásobníků na plyn ale zkrachovaly. Výzkumné práce budou probíhat ještě dva roky, pokud uranové jámy do té doby nenajdou nové využití, těžká technika je zasype a jen jedna zůstane jako zásobárna vody.
 

 

 

Související témata:
tn.cz / gar