unikátní ekosystém

Těžba v Bělověžském pralese povolena, protesty ji nezastavily

Vlci v Bělověžském pralese
Zdroj: Profimedia
Téma:

V úterý schválilo Polsko těžbu dřeva v jednom z posledních evropských pralesů. Polské ministerstvo životního prostředí ohlásilo těžbu v Bělověžském pralese na úterní konferenci. Hlavním důvodem pro kácení stromů je podle oficiální zprávy snaha o zastavení degradace pralesa, za kterou stojí především přemnožení lýkožroutů.

Na úterní konferenci ohlásil polský ministr životního prostředí Jan Szyszko začátek procesu za záchranu Bělověžského pralesa. V rámci toho mají dřevorubci pokácet ohromné množství stromů.

 

Dvě třetiny pralesa by se měly změnit, jedna třetina by měla být zachována v původní podobě a její ochrana by měla být zajišťována pasivně. Prales se podle průzkumů dostal do stádia, kdy je k jeho ochraně potřeba vnější zásah člověka.

 

"Následovníci takzvaného ekocentrismu věří, že přírodní zdroje by měly být ponechány napospas a že se příroda s riziky a hrozbami vypořádá sama. Oni ale zapomínají na to, že příroda je ovlivňována vnějšími zdroji, jako je znečištění, hluk a lidská aktivita. Příroda bez aktivní ochrany nepřežije," vysvětlil na konferenci ředitel Státních lesů Konrad Tomaszewski.

 

 

S tím ale nesouhlasí protestující aktivisté, kteří stojí za tím, že těžba dřeva zneškodní ekosystém, který je více než 10 000 let nedotčený a je domovem několika zcela unikátních druhů, mezi které patří například zubr evropský nebo tarpan lesní.

 

Bělověžský prales je domovem více než 12 000 druhů zvířat, celý prales se rozkládá na území 150 000 hektarů na hranicích Polska a Běloruska. V Bělorusku je Bělověžský prales chráněnou krajinnou oblastí, v Polsku je tomu tak ale jen u části pralesa.

 

 

Polskou oblast přijede mezi 4. a 8. červnem prozkoumat delegace UNESCO, která má celou situaci důkladně prozkoumat a zhodnotit.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma TN.cz